Один із найбільших постачальників метеорологічних даних EUMETSAT зупинив обмін даними з Росією, оскільки експерти стверджують, що Росія може використати цю інформацію для розробки та здійснення в Україні біологічних чи хімічних атак. Про це повідомляє Reuters.
Європейська організація з експлуатації метеорологічних супутників (EUMETSAT), міжурядова організація, що базується в Німеччині, заявила, що припиняє дію ліцензій російських користувачів і більше не працює у рамках двосторонньої угоди про співпрацю з провідним метеорологічним агентством Росії. Відсьогодні весь потік обміну даними зупинено. Про причини такого рішення публічно вирішили не казати.
Після EUMETSAT більше немає контрагентів, які постачали б таку інформацію до Росії після її віроломного вторгнення в Україну.
EUMETSAT працює з технічною інфраструктурою, що дозволяє у ряді випадків обмінюватися метеорологічними даними серед своїх одержувачів практично миттєво.
До рішення, прийнятого у вівторок, EUMETSAT заявив, що припинив надсилати дані з супутників ЄС до Росії та Білорусі за вказівкою Європейської комісії, але продовжував передавати інформацію з інших європейських супутників у ці дві країни, а також метеорологічні спостереження від урядів у всьому світі.
Деякі західні експерти з озброєнь уточнили, що є ризик використання метеорологічних даних, які постачає EUMETSAT, у військових цілях. Зокрема, для планування хімічних та біологічних атак, заборонених міжнародним правом.
«Якщо, гіпотетично, ви плануєте атаку, при якій ви розпорошуєте хмару хімікатів або патогенів, вам потрібно буде взяти до уваги метеорологічні дані. Ви б не хотіли, щоб ця штука вдарила по ваших власних силах!», — написала Філіппа Ленцос, експерт із біологічних загроз та старший викладач Королівського коледжу Лондона, у коментарі агентству Reuters.
Хеміш де Бреттон-Гордон, експерт з хімічної зброї та запрошений науковий співробітник британського Кембріджського університету, також зазначив, що дані про погоду «абсолютно важливі» під час застосування хімічної та біологічної зброї.
Представник Світової метеорологічної організації (ВМО) повідомив, що Україна направила ВМО листа, щоб висловити стурбованість щодо обміну даними EUMETSAT з Росією.
Нагадаємо, що на саміт країн НАТО, який має відбутися 24 березня, прибуде американський президент Джо Байден. Там обговорюватимуть реакцію Заходу на можливе застосування Росією хімічної зброї у війні проти України.