UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перемога АКК на виборах показала розкол у ХДС – FT

Консервативне крило партії розчароване обранням наступниці Ангели Меркель.

Обрання наступниці Ангели Меркель на посаду глави правлячої партії Німеччини Християнсько-демократичний союз (ХДС) виявило глибокий розкол у партії, який новому лідеру належить подолати. Аннегрет Крамп-Карренбауер, широко відома як АКК, обійшла на виборах двох консерваторів – Фрідріха Мерца і Йенса Шпана. Вибори голови ХДС, які відбулись в Гамбурзі 7 грудня, звелися до протистояння двох ідеологій – Крамп-Карренбауер дотримується помірного центристського курсу Меркель, в той час як Шпан і Мерц хотіли зрушити ХДС вправо, пише видання Financial Times.

Незначна перевага в голосах на виборах – АКК обійшла Мерца всього на 35 голосів у другому турі – показала, що ХДС розділена на два табори: тих, хто хоче рішучого відходу від політики ери Меркель, і тих, хто схвалює стабільність в курсі політичної сили.

"Партія ясно дала зрозуміти, що, стосовно фундаментальних принципів, вона хоче залишатися такою, якою вона є", - сказала Крамп-Карренбауер німецькому телебаченню після оголошення результатів виборів голови ХДС.

Але раніше АКК сигналізувала про свою готовність вибудовувати зв'язки з переможеними консерваторами, запропонувавши Паулю Цимьяку – близькому союзникові Шпана, який представляє консервативне крило партії, замінити її на посаді генерального секретаря ХДС. Зазначається, що голова молодіжної організації ХДС Цимьяк під час виборів підтримав Фрідріха Мерца і неодноразово критикував канцлера ФРН Ангелу Меркель. У неділю він заявив, що "новому керівництву ХДС треба буде багато працювати над тим, щоб зберегти партію". Інший депутат ХДС зазначив, що "партія дійсно розколота".

"АКК спробує якимось чином об'єднати різні фракції, але це буде важке завдання", - підкреслив він.

Яскравим прикладом розколу є те, що Цимьяк набрав всього 63% голосів делегатів на голосуванні за нового генерального секретаря партії, незважаючи на те, що він був єдиним кандидатом.

Перед Аннегрет Крамп-Карренбауер стоїть завдання відродити партію, рейтинги якої за останній час різко впали. На минулорічних виборах в Бундестаг коаліція ХДС/ХСС отримала найгірший результат з 1949 року, оскільки більше мільйона виборців віддали голоси ультраправій "Альтернативі для Німеччини". На місцевих виборах у Гессені партія також отримала невелику підтримку. Все це спонукало Меркель оголосити про те, що вона залишає посаду голови ХДС, після 18 років правління. Обрання АКК має гарантувати, що Меркель зможе залишатися канцлером до кінця свого четвертого терміну і що коаліція з Соціал-демократичною партією Німеччини продовжить своє існування.

Коаліція була б набагато більш хиткою, у разі якщо б на виборах переміг Мерц, який назвав соціал-демократів "єдиними противниками ХДС". На Меркель також чинився б тиск для того, щоб вона достроково подала у відставку, враховуючи взаємну антипатію між нею і Мерцом. У 2009 році він покинув Бундестаг, через сім років після того, як Меркель усунула його з посади лідера опозиції. Але Крамп-Карренбауер буде стикатися з групою прихильників Мерца в ХДС, які глибоко розчаровані поразкою свого кандидата і можуть в майбутньому доставляти їй неприємності.

Читайте також: Крамп-Карренбауер критикувала Північний потік-2, але не виступала проти будівництва газопроводу – експерт

29 жовтня стало відомо про те, що Ангела Меркель піде з посади голови Християнсько-демократичного союзу. Потім Меркель заявила про те, що більше не буде балотуватися на пост канцлера.

Детальніше про нового лідера ХДС читайте у статті Костянтина Федоренка "Під патронатом Меркель" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".