UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перед виборами до Європарламенту Європу затопила хвиля дезінформації і фейкової пропаганди

Відеокліпи і фейкові публікації розраховані на невибагливого користувача - йому дають спожити те, що він хоче.

Європу затопила хвиля фальшивих новин, агресивної пропаганди, такої, що сіє розбрат і ненависть, переконання в тому, чого не може бути. Це подається під соусом боротьби за краще майбутнє, права людини та збереження моральних цінностей і устоїв. Все це відбувається на тлі майбутніх виборів в Європарламент. Той, хто виробляє фальшивки, ставить своєю метою будь-яким способом посіяти розбрат між людьми.

В опублікованій в середу, 22 травня, доповіді американської неурядової організації Avaaz кажуть, що перед виборами в ЄС мільйони європейців піддаються ультраправій пропаганді в Facebook. Активісти стверджують, що їх дослідження викликало "безпрецедентну" чистку соціальної мережі.

Фальшиві новини, фальшиві цитати та відео, які представлені як доказ неправомірних дій мігрантів, - це лише деякі з тактик, що використовуються вкрай правими.

За останні три місяці, шкідливий контент набрав 533 мільйони переглядів, або шість мільйонів разів в день, згідно з оцінкою Avaaz.

Поки європейські виборці готуються піти на виборчі дільниці, ЄС "тоне в дезінформації", заявив директор кампанії Avaaz Крістоф Шотт, передає Lenta.ua з посиланням на матеріали з DW.

"Ми виявили масове використання фальшивих акаунтів і широке використання тактики, яка вводить в оману, - сказав Шотт. - Дезінформаційна тактика використовується для надмірного розкручування приватних питань, часто заснованих на ненависті і расизмі стосовно іммігрантів".

Досліджуючи вкрай праву пропаганду в Німеччині, Франції, Великобританії, Іспанії, Польщі та Італії, Avaaz виявив близько 500 підозрілих сторінок і груп. Facebook вже видалив 77 з них. Тільки віддалені сторінки мали 5, 9 мільйона передплатників. Для порівняння, офіційні сторінки Facebook, присвячених італійській Лізі, AfD Німеччини, іспанській Vox, польському PiS, французькому Національному об'єднанню і британській Brexit Party, сукупно мають два мільйони передплатників.

В якості одного з прикладів вкрай правої пропаганди Avaaz вказує на італійську сторінку в підтримку партії Ліга Маттео Сальвіні. На сторінці опубліковано відео, на якому, як стверджується, мігранти розбивають поліцейську машину. Відео насправді є сценою з фільму, про що неодноразово говорилося, але воно все ще широко поширене, йдеться в доповіді Avaaz. Аналогічним чином, на сторінці польською мовою, фейкова новина про мігрантів-таксистів, які гвалтують жінок була проілюстрована скріншотом з фільму.

Ще одна тактика, використовувана вкрай правими в Іспанії та інших країнах, - створити групу під непомітною назвою, наприклад "watchmoviesforfree.es", а потім поступово змінювати назву на "Дивитися фільми", потім "Фільми Іспанії" і потім "Боротьба за Іспанію". Такі сторінки містять вкрай правий і націоналістичний контент для старої користувацької бази. Аналогічна сторінка була виявлена в Італії, яка починалася як група підтримки фермерів на півночі Сицилії, а в кінцевому підсумку стала сторінкою, яка підтримує партію Сальвіні.

"Такі пропагандисти діють за російськими лекалами, вони зрозуміли, як це робиться, - сказав Шотт. - Вони створюють групи - іноді присвячені стилю життя або музичним групам, а потім повільно, але вірно нарощують відсоток вкрай правого контенту".

У Німеччині активісти розганяють повідомлення на захист заперечниці Голокосту Урсули Хавербек і зображення свастики. Вони також цитують політика з AfD Пітера Шмаленбаха, поширюючи неправдиву цитату про міграцію, приписувану віце-президенту Єврокомісії Франсу Тіммермансу. AfD неправдиво звинуватив Тіммерманса в бажанні "стерти з лиця землі" європейські держави.

У Франції праві створили кілька платформ з ідентичним контентом, щоб штучно підвищити вплив, розпалюючої ненависть пропаганди. Сторінки не використовують функцію "Поділитися" в Facebook, а розміщують контент як оригінальний на кожній сторінці. Avaaz вказує на три ідентичних пости, в яких йдеться, що у Францію "вторглися мільйони іноземців", які "ґвалтують наших дітей, ваших жінок і оголошують нам війну".

Після доповіді Avaaz, Facebook, крім згаданих 77 сторінок, також закрив 230 облікових записів. Активісти описали це як "безпрецедентне" очищення платформи, але сказали, що цього недостатньо".

"Мільйони європейців піддаються брехні, маніпуляціям та ненависті, описаним у цьому звіті, і переважна більшість з них не підозрює про це", - йдеться у звіті. "На наступних виборах їх буде мільярди, - якщо тільки Facebook не стане діяти зараз".

Як повідомлялося, Україна залишається на першому місці серед країн, інформацію про які перекручують російські ЗМІ. Зокрема на тисячу випадків неправдивих або перекручених новин в 2018 році, поширених прокремлівськими медіа, 461 стосувалися України. Найчастіше російські державні ЗМІ поширюють неправдиву інформацію про зовнішні борги України, про українську армію і про екс-президента країни Петра Порошенка.