У розпорядженні колишнього співробітника американських спецслужб 3 опинилися близько 1,7 мільйона файлів Агентства національної безпеки (АНБ), що мають стосунок до розвідувальних операцій збройних сил США. Такими є дані секретної доповіді Пентагону, про деякі висновки з якої повідомили журналістам конгресмени Майк Роджерс, який очолює комітет палати представників з розвідки, і член комітету, демократ Датч Рупперсбергер.
За їхніми словами, велика частина файлів має стосунок до поточних операцій американської армії, військово-морських і військово-повітряних сил США. Публікація низки документів завдала серйозної шкоди розвідувальній діяльності США. Як зазначив Роджерс, публікація в ЗМІ секретних відомостей дозволила супротивникам США отримати інформацію про методи роботи американських спецслужб і поставила під загрозу операції військ і життя американських військовослужбовців за кордоном.
Коментуючи повідомлення про підготовку спецдоповіді Пентагону, офіційний представник управління директора національної розвідки США Майкл Бірмінгем заявив, що вивчення розмірів збитків, завданих Сноуденом, триває. У той же час, вже зараз зрозуміло, що організовані ним витоки секретної інформації про діяльність АНБ та інших спецслужб були непотрібними і надзвичайно шкідливими". У результаті терористи і мережі, що підтримують їх, мають тепер більш чітке уявлення про методи збору інформації і, безсумнівно, вживають контрзаходів.
ТАКОЖ: Агентство нацбезпеки США обгрунтувало необхідність прослушки: Ми даремно не шпигуємо
У минулому році Сноуден передав газетам The Washington Post і The Guardian низку секретних матеріалів про програми стеження деяких спецслужб США. Колишній аналітик Агентства національної безпеки (АНБ) розповів, як США шпигували за звичайними громадянами і світовими лідерами, за своїми ворогами і друзями.
Едвард Сноуден був змушений виїхати зі Сполучених Штатів, де його звинувачують у порушенні двох статей закону про шпигунство від 1917 року: несанкціоноване розголошення секретної інформації, що зачіпає національну оборону, і навмисна передача даних американської розвідки особам, які не мають права на отримання таких відомостей. Колишній співробітник спецслужб отримав притулок у Росії, де і живе в даний час. У жовтні йому вручили премію товариства імені Сема Адамса "За чесність і чистоту у розвідці". А телеканал Euronews та британська газета The Guardian визнали Сноудена людиною року.
Як відомо, США наполягають на поверненні свого громадянина на батьківщину, де він повинен буде за законом відповісти за розкрадання і розголошення секретних відомостей. Залежно від того, яке звинувачення йому можуть пред'явити, Сноудену може загрожувати покарання аж до довічного позбавлення волі, а то й страти.
ТАКОЖ: Сноуден розповів про суперкомп'ютер АНБ, здатноий зламати будь-який код
Втім, у Вашингтоні не всі дотримуються думки про необхідність такого суворого покарання для викривача, повернися він до США. Так, сенатор-республіканець Ренд Пол днями заявив, що, хоча провина Сноудена незаперечна, його діяння все ж не заслуговують на такий серйозний осуд.
"Я не думаю, що Едвард Сноуден заслуговує на смертну кару або довічне ув'язнення. Це те, що йому загрожувало, і саме тому він кинувся навтіки", - заявив сенатор. На думку конгресмена, єдиний спосіб домогтися повернення Сноудена на батьківщину - це "запропонувати йому чесний суд з розумним покаранням".
У нещодавньому інтерв'ю газеті The Washington Post Едвард Сноуден заявив, що виконав свій обов'язок. "Я вважаю свою місію виконаною. Я вже переміг. Відтоді, як журналісти отримали можливість розповідати про урядові програми електронного стеження, моя мета досягнута, а діяльність може вважатися результативною", - заявив Сноуден в інтерв'ю американському виданню. !zn
Читайте також:
Європарламент має намір провести відеоконференцію зі Сноуденом
Сноуден може дати свідчення у справі про прослуховування телефону Меркель
ЗМІ повідомили про прослуховування Росією телефону Меркель
Агентство нацбезпеки США обгрунтувало необхідність прослушки: Ми даремно не шпигуємо