Пентагон і держдепартамент США повідомили Конгрес про угоду з Тайванем з продажу озброєнь на два мільярди доларів. Про це повідомляє агентство Bloomberg з посиланням на обізнане джерело.
До контракту вперше планують включити кращий американський танк M1A2, а також протиповітряне і протитанкове озброєння. До угоди не увійшли поставки винищувачів F-16. Джерело агентства зазначило, що це питання продовжують розглядати.
В контракт передбачається включити 108 танків, 1240 протитанкових ракет TOW-II, 409 протитанкових ракет Javelin і 250 зенітних ракет Stinger.
Якщо угоду підпишуть, це викличе різку негативну реакцію Пекіна, який рішуче виступає проти поставок Сполученими Штатами зброї Тайваню і співпраці з ним у військовій сфері.
У березні адміністрація США схвалила продаж Тайваню 60 винищувачів F-16.
Офіційний представник МЗС Китаю Ген Шуан заявив у зв'язку з цим: "Позиція Китаю з цього питання є послідовною та зрозумілою: ми рішуче виступаємо проти продажу озброєнь Тайваню".
"Ми зробили США жорстке подання. Ми вимагаємо від Сполучених Штатів повною мірою усвідомити чутливість цього питання, а також те, якої шкоди це може завдати двосторонній співпраці між нашими країнами і підтримання миру в Тайванській протоці", - підкреслив в березні китайський дипломат.
Напередодні США закликали Китай розкрити дані про загиблих на площі Тяньаньмень. Це викликало обурення у китайського уряду. Держсекретар США Майк Помпео закликав Пекін дати повний та публічний облік убитих або зниклих безвісти, "щоб заспокоїти багатьох жертв цієї похмурої історії".
Китайське посольство у відповідь заявило, що "вердикт з приводу політичного інциденту в кінці 80-х давно винесено".
У квітні 1989 року більше мільйона протестувальників вийшли на площу Тяньаньмень і почали найбільший політичний протест в історії комуністичного Китаю. Він тривав півтора місяці. В ніч на 4 червня на площу рушили танки, військові відкрили вогонь. На площі та в її околицях безліч людей було вбито і поранено. За деякими даними, було вбито від кількох сотень до кількох тисяч людей.
Згодом китайська влада стверджувала, що на самій площі ніхто не був убитий.
Жодних офіційних заходів в пам'ять про події на площі Тяньаньмень у Китаї ніколи не проводилося.
Заклик США викликав різку критику з боку Китаю. Відносини між двома наддержавами напружені, зокрема, на тлі торговельної війни.
Детальніше про відносини між двома наддержавами читайте в матеріалі Олексія Їжака "Холодна" війна з "гарячими" сутичками" в тижневику "Дзеркало Тижня. Україна".