UA / RU
Підтримати ZN.ua

Парад 9 травня все більше символізує агресію Росії, а не перемогу над Гітлером – The Times

Війни Росії вимагають надто великих коштів, яких у неї стає все менше.

Володимир Путін показав свої м'язи знову в понеділок, 9 травня. Росія святкувала день перемоги над нацистською Німеччиною, а над нею літали Су-25С, які востаннє бачили в дії у Сирії.

Про це пише The Times у редакційній статті, додаючи, що парад на Червоній площі стає дедалі менше символізувати перемогу над армією Адольфа Гітлера і все більше перетворюється на грубе святкування політики Володимира Путіна і його готовності проектувати силу Кремля за кордоном.

"Однак ніяких військовий пафос не перетворить російського президента на мудрого лідера. Національна гордість не може базуватися на виключно на хизуванні військовими ракетами і танками. Вона повинна витікати з хорошого управління, економічних здобутків і поваги до поглядів дисидентів не менше, ніж прихильників", - йдеться в статті.

На думку видання, всі якості можуть постати під питанням під час парламентських виборів у Росії, які відбудуться у вересні, коли партії Путіна "Единная Россия" доведеться поборотися за збереження сили. Але на випадок проблем, Путін призначив у економічну раду колишнього міністра фінансів Олексія Кудріна.

Видання пише, що навряд чи він самотужки зможе виправити усі прогалини у економічній політиці Росії. Однак він принаймні зможе пояснити, які проблеми спричинила рецесія, які спричинили санкції, а які витікають з падіння цін на нафту. Нинішній бюджет країни опирається на ціні 50 доларів за барель, хоча в реальності вона наближається до 30 доларів.

Але Москва обрала "гармати замість масла", дотримуючись переконання, що патріотизм, посилений військовими авантюрами, змусить людей жертвувати чимсь вдома. Путінські пропагандисти навмисне будять пам'ять про страждання часів Другої світової війни. Вони переконують, що російські військові воюють проти "фашистської хунти" в Україні, а в Сирії Кремль нібито намагається створити широкий союз на кшталт того, який переміг Третій рейх.

Видання нагадує, як після семиденної війни проти Грузії в 2008 році Путін взявся витрачати величезні гроші на розробку нового російського озброєння і оновлення арсеналу своєї армії. Всього він планував витратити близько 700 мільярдів доларів на це. І нові війни за кордоном стали хорошою рекламою для новітньої російської зброї.

Однак війни вимагають надто великих витрат. Вся економіка потребує термінового ремонту, а армії потрібно зменшити свої амбіції, так само, як і самому Путіну. Військові витрати збільшили популярність президента, але лише на короткий час. Путіну вдалося утриматися при владі 16 років завдяки розумінню, наскільки він може випробовувати терпіння насеред дня. Йому потрібно зараз змінити тактику. Він збудував військову державу. Але Росії потрібно змінитися.

"Для цього армії не потрібно доводити свою силу за кордоном. Навіть фортеці можуть похитнутися", - йдеться в статті.

Тим часом, видання Rzeczpospolita писало, що парад в Москві показав, наскільки Росія постраждала від санкцій і дешевої нафти. Москва витратила на нього в чотири рази менше, ніж торік. Раніше експерт Ігор Сутягін в статті на сторінках Newsweek писав, що парад Путіна на 9 травня дає підказки щодо його військової стратегії. На його думку, все вказує на те, що Москва намагається збільшити ефективність малих бойових груп, які вона використовує на війнах в Україні і Сирії. Вчора Путін вибірково привітав сусідні країни з Днем перемоги. Зокрема, у своєму привітанні російський президент поставив Україну в один ряд з невизнаними Абхазією і Південною Осетією.