Папа римський Франциск закликав до боротьби з поширенням фейкових новин в посланні на Всесвітній день соціальних комунікацій, оприлюдненого в свято святого Франциска Сальського, покровителя ЗМІ та журналістів.
Тема папського послання – "Істина зробить вас вільними. "Фейкові" новини і журналістика світу".
В основі фальшивих новин лежить "логіка змія", пише папа, посилаючись на Книгу Буття. Саме змій став автором першої фейкової новини. Він здається цілком достовірним і спокушає людину фальшивими і привабливими аргументами. Біблійний епізод свідчить про те, що дезінформація не буває невинною, вона веде до катастрофічних наслідків.
Фальшиві новини націлені на обман і навіть на маніпуляцію читачами, зазначає папа. Сьогодні автори "фейкових" новин можуть розраховувати на "маніпуляцію соціальними мережами", які поширюють їх як вірус. Корінь фальшивих новин полягає нерідко в "жаданні влади", переконаний папа.
На думку папи, журналістика покликана шукати істину і рішення, альтернативні ескалації галасу і вербальному насильству. Журналіст є "охоронцем новин", він повинен пам'ятати, що головне в новині – не швидкість її подачі і не вплив на публіку: головне – люди.
Послання папи завершується закликом до "журналістики світу", яка не приховує існування проблем, але чужа гаслам і деклараціям. Журналістика повинна бути справою людей для людей, служінням, яке наділяє голосом тих, у кого немає голосу.
Як свідчать результати опитування, проведеного КМІС на замовлення проекту StopFake, більшість громадян України (60%) упевнені, що здатні відрізнити в засобах масової інформації правдиву інформацію від неправдивої, 23% визнали, що не вміють це робити. Українці вважають, що дезінформація характерна не тільки для пропагандистських ЗМІ Росії, але і для українських засобів масової інформації.