Через п’ять років після того, як Панамські документи розкрили величезні масштаби офшорних банківських та комерційних послуг через витік інформації юридичної компанії Mossack Fonseca, сотні мільярдів доларів все ще «плавають» у податкових гаванях. Розслідування Pandora Papers показало, що 35 нинішніх та колишніх лідерів різних держав фігурують серед клієнтів офшорних компаній, де приховуються великі суми грошей, щоб уникнути сплати податків та фінансової прозорості, пише The Guardian.
Король Йорданії Абдалла II, прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш та родина президента Азербайджану і багато інших опинилися серед тих, хто має відповісти на серйозні запитання.
Pandora Papers яскраво показали систему, існування якої є глобальною ганьбою. Звичайно, зважаючи на величезні особисті переваги, надбагаті завжди знаходять спосіб ще більше розширювати свої привілеї.
Вони роблять це, відмовляючись сплачувати свою частку податків, які повинні йти на фінансування таких сфер, як охорона здоров'я, освіта, енергетика, водопостачання та управління, від яких залежить кожен.
І такій тенденції сприяє налагоджена система, мета якої - захистити багатство та приховати його.
Існування подібної інфраструктури заохочує ухилення від сплати податків. Фактично, така система підтримує ідею, що багатим людям та компаніям можна робити те, що вони хочуть, а вимоги урядів щодо їхніх грошей є необґрунтованими або несправедливими.
Те, наскільки глибоко асоціальною є така ідея яскраво відчувається саме зараз, у розпал пандемії коронавірусу та кліматичної кризи.
Зараз об’єднання глобальних ресурсів для вирішення колективних проблем є особливо важливим.
І все ж, минулого року Мережа податкової справедливості повідомила, що уряди щорічно втрачають 245 мільярдів доларів через зловживання корпоративними податками та 182 мільярдів доларів через ухилення від сплати податків фізичними особами.
Публічне викриття подібних схем дає свої плоди. Цього літа 130 країн підтримали нову глобальну мінімальну ставку корпоративного податку.
ЄС намагається більше слідкувати за фінансовою прозорістю, блок також має «чорний список» податкових гаваней.
Хоча заходи щодо запобігання ухиленню від сплати податків та відмиванню грошей були посилені, «законний сектор» ухилення від сплати податків процвітає у багатьох країнах.
Ще більше погіршує ситуацію те, що країни, які несуть найбільші втрати через такі схеми, є одними з найбідніших у світі, а також найбільше постраждали від пандемії COVID-19 та глобального потепління.
Уряди країн розуміють цю проблему. Але більшість із них рухаються в неправильному напрямку для вирішення цього питання.
Pandora Papers виявили, скільки світових лідерів та інших громадських діячів зацікавлені в офшорних схемах. Саме зараз настав час зупинити відмивання великої кількості грошей у податкових гаванях, резюмує видання.
Журналісти-розслідувачі опублікували масив Pandora Papers - документи 14 компаній, які реєстрували і обслуговували офшорні рахунки 35 світових лідерів і понад 300 чиновників з 90 країн світу. Понад 600 журналістів зі 117 країн світу цілий рік аналізували майже 12 млн файлів.
Оприлюднені журналістами документи стверджують, що у 2012 році «Квартал 95» Зеленського зареєстрував понад десять фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та Кіпрі. Крім того, фірми Зеленського та його оточення могли бути причетними до переказів 40 мільйонів доларів від структур, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Це могла бути схема виведення грошей з «Приватбанку».