UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пандемія COVID-19 відштовхує Америку і Китай все далі один від одного - The Economist

Відносини, обтяжені суперництвом і підозрою, перетворилися в пряму ворожнечу.

Ви могли сподіватися на те, що пандемія об'єднає світ. Замість цього COVID-19 розриває його на частини. По мірі поширення хвороби відносини між Америкою і Китаєм провалилися в прірву, і вони будуть боротися один з одним, щоб врятуватися і вибратися з неї, пише The Economist.

Держсекретар США Майк Помпео заявляє, що у нього є "величезні докази" того, що коронавірус, прийшов з лабораторії в Ухані, хоча американські спецслужби, кажуть, що доказів, як і раніше не вистачає. Щоб покарати Китай за поширення хвороби, адміністрація Трампа, як повідомляється, розглянула питання про вимогу репарацій або анулюванні деяких казначейських облігацій, що належать Китаю, хоча нервові американські чиновники пізніше відкинули цю божевільну ідею. Китай назвав Помпео "божевільним" і "політичним вірусом". А державні ЗМІ КНР закликають до міжнародного розслідування "неймовірного провалу" Америки у боротьбі зі спалахом.

Це тільки посилює запекле суперництво. Домінуюча думка в Сполучених Штатах полягає в тому, що Китай принципово ворожий, стратегічний конкурент, який краде американську інтелектуальну власність і знищує американські робочі місця в економічній гонці, щоб вирватися вперед. У той же час Китай розглядає Америку, як декадентську і убуваючу державу, яка вдається до залякування, щоб придушити Китай, тому що США більше не може конкурувати на справедливій основі.

Внутрішня політика в обох країнах може посилити ворожість. Тепер, коли COVID-19 обнулив раніше здобуті економічні вигоди, якими хвалився президент США, Дональд Трамп робить конфронтацію з Китаєм центральною темою у своїй стратегії переобрання, включаючи, як він сподівається, спосіб залякати свого супротивника, Джо Байдена.

Китай заперечує провину за пандемію, замість цього вітаючи боротьбу партії з цією хворобою. Домашні пропагандистські агентства натякають на те, що вірус прийшов з Америки - і ця думка широко поширена. Тим не менш, скарга Америки на те, що першою реакцією Китаю було замовчування COVID-19, вірна. Інші країни, включаючи Австралію, закликали провести розслідування причин виникнення пандемії. Агентство Reuters цього тижня повідомило про внутрішню доповідь, підготовлену для китайських лідерів, в якій попереджається, що негативні настрої в усьому світі проти їх країни на чолі з Америкою є більш інтенсивними, ніж коли-небудь, навіть після вбивств на площі Тяньаньмень в 1989 році. Але Китай завдасть удару по іноземній критики більш енергійно, ніж коли-небудь.

Напруженість між двома такими силами має наслідки. Одним з них є ризик військових дій. Китай окупував і зміцнював спірні мілини та рифи в Південно-Китайському морі всупереч міжнародному праву. Там нещодавно було потоплено в'єтнамське судно. Тим часом Америка енергійно відстоює принцип свободи судноплавства. Коли напруженість висока, то ризик зіткнення також високий. Найнебезпечніша точка займання - Тайвань. Китай претендує на острів, як на свою територію; У Америки є явне зобов'язання захищати острів. Під час пандемії Китай випробовував оборону Тайваню повітряними вильотами і в березні проводив свої перші нічні навчання. Можливо, Америка подумує про направлення на острів високопоставленого чиновника.

Звичайно, ні Китай, ні Америка не хочуть війни. Але вони навмисне йдуть до економічного поділу. Світ повний розмов про те, що більше галузей промисловості слід вважати стратегічними. Як говориться в нашому спеціальному звіті про банківську діяльність на цьому тижні, Китай будує паралельну фінансову систему, яка дозволить уникнути механізмів оплати на основі долара, а, отже, і американських санкцій. Торговельна угода між Америкою і Китаєм перед пандемією COVID-19, незначне потепління в їх комерційному суперництві, яке все ще може провалитися.

Ворожість також ускладнює боротьбу з такими глобальними загрозами, як зміна клімату і міжнародна злочинність. Розглянемо саму пандемію. Цього тижня Європейський Союз провів конференцію, на якій було зібрано 8 мільярдів доларів для фінансування пошуку вакцини, яка може врятувати життя і дозволити людям без страху повертатися до роботи. Але Америка залишилася осторонь, Китай також супроводив посла з порожніми руками. Ці рішення могли б мати сенс для Вашингтона і Пекіна, однак, напевно, там щось пішло не так.

Читайте також: У США вбили професора Піттсбурзького університету з Китаю, який вивчав коронавірус

Раніше, Китай на межі збройного конфлікту з США і їх союзниками через коронавірус – закрита доповідь. Глобальні антикитайські настрої досягли найвищого показника з моменту вбивства протестувальників 29 років тому.

Нагадаємо, 3 травня розвідки США, Великобританії, Австралії, Нової Зеландії, Канади оприлюднили спільну доповідь, в якій йдеться про відповідальність КНР за поширення коронавірусу SARS-CoV-2. Офіційний Пекін приховував інформацію про те, що коронавірус передається від людини до людини, забороняв передавати зразки SARS-CoV-2 західним вірусологам, репресував лікарів, які намагалися привернути увагу до нового захворювання.

Раніше президент США Дональд Трамп заявив про те, що має докази витоку коронавірусу.

Про те, як зміниться світ і соціум після закінчення пандемії прогнозував ізраїльський історик і автор бестселера "Sapiens. Коротка історія людства" Юваль Ної Харарі.