UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пандемія не закінчиться, доки кожна країна не отримає вакцину — The Washington Post

«Вакцинний націоналізм» стає реальною проблемою.

Можливо, вже скоро людство зможе побачити обриси «постпандемічного світу». Для прикладу, в США, Британії, Ізраїлі вже розпочалися кампанії масової вакцинації населення проти коронавірусу, тому неважко уявити, що повернення до нормального життя вже на горизонті. Однак залишається єдине питання: коли ж все-таки чекати на реальне завершення пандемії, пише The Washington Post.

Можливо, це лише ілюзія повернення до звичного життя без коронавірусу. Незважаючи на дивовижний прогрес, якого змогли досягнути розробники вакцин, правда полягає в тому, що нинішній стан справ практично гарантує, що людство ніколи не переможе коронавірус. COVID-19 «виживе», буде продовжувати мутувати та поширюватися по всьому світу. Через роки країни можуть зіштовхнутися з новими спалахами хвороби, які поставлять владу перед вибором: життя людей чи «життя економіки».

Основна проблема полягає в тому, як вакцина розподіляється у світі: не враховуючи те, де найбільша потреба, а з розрахунком на те, де найбільше грошей. Найбагатші країни заплатили за сотні мільйонів доз, закупивши більше, ніж потрібно. Тим часом 200 мільйонів жителів Нігерії не отримали жодної дози вакцини.

Багаті країни складають 16% світового населення, проте вони закрили 60% світового запасу вакцин. На Австралію, Канаду та Японію припадає менше 1% захворюваності на коронавірус у світі, але вони «забронювали» більше доз вакцини, ніж країни Латинської Америки та Карибського басейну, на які припадає 17% випадків хвороби.

Попри те, що кілька африканських країн брали учать у клінічних випробуваннях вакцин, майже жодна країна на південь від Сахари фактично не розпочинала кампанії щеплення, тоді як у багатих країнах вже відбувається масова вакцинація. Дослідники Дюкського університету заявляють, що багато країн, що розвиваються, не будуть повністю вакциновані до 2024 року, а це означає, що вірус буде роками поширюватися та мутувати. У своєму щорічному листі Білл і Мелінда Гейтс зазначають, що країни з низьким та середнім рівнем доходу зможуть вакцинувати лише 1 з кожних 5 людей до кінця 2021 року.

Проблема виходить далеко за межі громадського здоров’я. Міжнародна торговельна палата опублікувала дослідження, яке показало, що така «одностороння вакцинація» призведе до глобальної економічної шкоди від 1,5 до 9,2 трильйонів доларів, з яких половина стосуватиметься саме найбагатших країн. Переглядаючи дані 35 галузей промисловості 65 країн, дослідження дійшло висновку, що світова економіка настільки взаємопов’язана і все ще страждає від COVID-19, що це призведе до втрат, які торкнуться всіх і скрізь. Згідно з іншим дослідженням, за кожен долар, який багаті країни вкладуть у вакцини для країн, що розвиваються, вони отримають близько 5 доларів доходу.

Незважаючи на ці реалії, вакцинний націоналізм і надалі зростає, оскільки повільні поставки та бюрократичні затримки в багатих країнах змусили політиків вимагати швидких дій. Європейські країни погрожують обмежити експорт вакцини Pfizer та вжити юридичних заходів проти AstraZeneca через підозри в тому, що вона надає перевагу доставці вакцин до Великої Британії, а не до країн ЄС. Десятки країн також обмежили експорт медичних товарів, що серйозно завадить боротьбі з COVID-19 у всьому світі.

Цілком зрозуміло, що багаті країни хочуть вакцинувати власне населення якнайшвидше. Але є спосіб діяти раціонально та розумно, розробити політику, яка забезпечить зупинку поширення хвороби у глобальному масштабі.

США могли б почати нарощування виробництва та розповсюдження вакцини у всьому світі. Ініціатива COVAX забезпечує потужну основу для дій. Президент Дональд Трамп відмовився долучитися до ініціативи, незважаючи на участь у ній понад 180 країн, але новий американський лідер Джо Байден змінив це рішення. Він міг би піти далі, використовуючи COVAX як платформу, щоб продемонструвати потенціал Сполучених Штатів об'єднати країни навколо спільної проблеми, допомогти залучити необхідні ресурси - і вирішити найактуальнішу проблему, що стоїть перед світом, резюмує видання.

Читайте також: Білл Гейтс запропонував метод боротьби з майбутніми пандеміями

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».