UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пандемія може бути ще більш небезпечною цього року — Bloomberg

Загальна кількість смертельних випадків COVID-19 у світі буде більшою у 2021 році, ніж минулого року.

У 2021 році COVID-19 може забрати життя ще більшої кількості людей, ніж у 2020 році. Пандемія коронавірусу буде ще більш смертельною цього року, прогнозує Bloomberg, пропонуючи поглянути на ситуацію з COVID-19 в Індії.

У країні з населенням 1,37 мільярда людей стрімко зростає кількість випадків коронавірусу. В неділю було зафіксовано 261 500 нових заражень. Це нагадує ситуацію в США протягом найгірших днів пандемії в грудні та на початку січня.

Кількість випадків хвороби щоразу зростає набагато швидше. Середня кількість інфікованих за останні сім днів майже втричі перевищила рівень, який спостерігався два тижні тому.

Загальна кількість смертельних випадків COVID-19 у світі буде більшою у 2021 році, ніж у 2020 році.

Офіційна статистика не завжди враховує всі випадки хвороби, тому реальні цифри можуть бути ще вищими. Місто Бхопал використовувало протоколи COVID-19 для кремації і поховання 84 людей минулого вівторка, офіційно оголосивши при цьому лише п'ять смертей від коронавірусу, за даними Hindustan Times.

Варіант B.1.617, який наразі недостатньо вивчений, має особливості, пов'язані з вищим рівнем інфікування та слабшою стійкістю до антитіл. Це виявляється в більш ніж половині зразків, відібраних в Індії.

В міру того, як кількість випадків COVID-19 змушує медичні заклади «мобілізуватися», сама система охорони здоров’я починає наближатися до колапсу. Запаси вакцин, лікарняних ліжок і кисню закінчуються, що призводить до жорстких суперечок між штатами та федеральним урядом. Подекуди загиблих перевозять на вантажівках, оскільки в містах не вистачає катафалків. У деяких містах крематорії почали руйнуватися через величезну кількість спалених тіл.

Якщо ситуація не зміниться найближчим часом, країні буде загрожувати 3 тисячі смертей на день - удвічі більше, ніж теперішній рівень, і в 10 разів більше, ніж спостерігалося протягом початку цього року, каже Бхрамар Мукерджі з Мічиганського університету.

Щоденна кількість випадків хвороби в Індії вже випереджає найгірший показник, який спостерігали США.

На думку журналіста Міхіра Шарма, зарозумілість, гіпернаціоналізм та некомпетентність сприяли формуванню фатального почуття самозаспокоєння на тлі відносного успіху Індії у боротьбі з пандемією на початку цього року.

Ще кілька тижнів тому карантинні обмеження поступово послаблювались у деяких регіонах країни. Кінотеатри навіть змогли відкрити на повну потужність 1 лютого. Міністр охорони здоров'я Харш Вардхан заявив, що країна перебуває «в кінцевій фазі боротьби з пандемією COVID-19» на початку березня, фактично в той момент, коли кількість випадків знову почала зростати.

Занепокоєння викликає те, що явні ознаки чергової хвилі коронавірусу не змусили тамтешній уряд почати діяти вчасно, щоб зупинити зростання випадків хвороби. Під час виборів у штатах Ассам та Західний Бенгал, стрічка президента Нарендри Моді у Twitter містила оновлену інформацію про поширення вірусу та його відеозвернення під час масових мітингів «у стилі американського екс-президента Дональда Трампа». Головний міністр Західного Бенгалу, опонент Моді, також не поспішав скасовувати свої передвиборчі мітинги.

Ймовірно, ситуація буде погіршуватися і надалі. Зараз на берегах Гангу триває фестиваль паломництва індуїстів Кумбх-Мела, який є величезним масовим зібранням. Зазвичай у фестивалі беруть участь близько 3,5 мільйонів людей.

Це занадто небезпечно в часи пандемії, і навіть Моді, хоч і пізно, але наполягав, щоб подія була суто «символічною», а не «фізичною». Тим не менше, це далеко не єдиний подібний масовий захід у світі, ще є хадж у Саудівській Аравії та паломництво Арбаїн в Іраку, для прикладу.

Навіть якщо такі заходи проводяться на відкритому повітрі, вони несуть у собі величезний ризик розповсюдження найбільш небезпечних варіантів хвороби у будь-який куточок країни.

Близько 10% людей, які повернулися до найбільшого міста штату Гуджарат - Ахмедабада, з фестивалю, отримали позитивний тест на коронавірус протягом вихідних, повідомляє Press Trust of India.

До цього часу коронавірус здебільшого поширювався у відносно заможних, урбанізованих частинах країни, які найкраще підготовані боротися з ним, такі як південні штати Керала та Карнатака, столиця Делі, та Махараштра. Якщо фестиваль Кумбх-Мела «перенесе» вірус у сільські райони, де проживає більшість населення країни, кількість загиблих ризикує зрости до критичного рівня.

У цьому є величезний урок для решти світу. Близько 1,2 мільйона людей, які померли від коронавірусу, зараз становлять приблизно дві третини із загальної кількості померлих (1,8 мільйона) у 2020 році. Однак люди поводяться так, ніби пандемія вже закінчилася. Ця недбалість позбавляє почуття терміновості, яке змусило багато країн зробити важливі кроки для боротьби з поширенням вірусу минулого року.

Запаси вакцин для найбагатших (і, завдяки глобальним ініціативам, найбідніших) країн є відносно великими. При цьому, багато держав із середнім рівнем доходу, де проживає більшість населення планети, не мають адекватного доступу до вакцин від коронавірусу.

Індія, яка має одну з найбільших у світі фармацевтичну промисловість, має набагато кращу ситуацію з вакцинами, ніж більшість країн, що розвиваються. При цьому, вона не може контролювати поширення вірусу і тамтешня система охорони здоров’я фактично руйнується під напругою.

Чим більше людей інфікується коронавірусом у країнах, що розвиваються, тим більше можливостей отримає COVID-19 для нових небезпечних мутацій, які перейдуть у свіжі штами. Не варто забувати про правила безпеки. Земна куля все ще знаходиться під атакою пандемії, але оборонна здатність людства наразі невпорядкована, резюмує видання.

Читайте також: Культурні особливості країн впливають на боротьбу з пандемією — The Washington Post

Станом на вівторок, 20 квітня  у світі зафіксовано 141 828 958 випадків зараження COVID-19, свідчать дані інтерактивної карти поширення коронавірусу від Центру системних досліджень при Університетові Джонса Хопкінса.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.