UA / RU
Підтримати ZN.ua

Отримане перше фото тіні чорної дірки у центрі Чумацького шляху

Вчені - учасники проекту "Телескоп обрії подій" повідомили, що їм вдалося отримати зображення тіні надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Відкриття століття!

Міжнародна група вчених-астрономів опублікувала перше зображення тіні чорної діри в центрі Чумацького Шляху, повідомляє DW.

Цей знімок є першим прямим візуальним свідченням існування такого об'єкта в центрі нашої галактики Чумацький Шлях, оголосили в четвер, 12 травня, на прес-конференції дослідники проекту Телескоп горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT). Чорна діра знаходиться на відстані 27 тисяч світлових років від Сонця і пов'язана з радіоджерелом Стрілець А *.

"Наше відкриття показує, що об'єкт у центрі галактики справді є чорною діркою", - зазначив директор Радіоастрономічного інституту Науково-дослідного товариства імені Макса Планка Антон Цензус (Anton Zensus) на прес-конференції у баварському Гархінгу та додав: "Місія виконана? Так. Але ще так багато належить зробити”.

Як зазначив вчений EHT Джеффрі Боуер з Інституту астрономії та астрофізики Academia Sinica на Тайвані, отримання фотозображення чорної діри, зробленого за допомогою мережі потужних радіотелескопів, "покращило наше розуміння того, що відбувається у самому центрі нашої галактики". За його словами, перше зображення цього явища у центрі Чумацького Шляху пропонує "нове розуміння того, як ці гігантські чорні дірки взаємодіють зі своїм оточенням".

Чорні діри мають таку потужну гравітацію, що навіть кванти світла не можуть вирватися за їхні межі. Щоб зробити знімок тіні чорної діри, EHT скористалися свіченням газу навколо чорної діри.

Вперше учасникам проекту EHT вдалося отримати зображення тіні надмасивної чорної діри у 2019 році – вона знаходиться в центрі гігантської еліптичної галактики Messier 87 (M87) на відстані близько 55 мільйонів світлових років від Землі.

Чорна дірка в центрі Чумацького шляху, тінь якої зафіксували вчені, знаходиться в сузір'ї Стрільця, і тому названо Стрілець А*, або скорочено Sgr A*. Про її існування підозрювали з 1974 року, після того, як у центрі Чумацького Шляху було виявлено незвичайне джерело радіохвиль.

У 1990-х роках вдалося скласти карту орбіт найяскравіших зірок поблизу центру нашої галактики. Це підтвердило наявність там надмасивного компактного об'єкта. Єдиним правдоподібним поясненням було існування чорної діри - тепер є прямий візуальний доказ.

Сама чорна діра не видно на зображенні, оскільки вона не випромінює жодного випромінювання. Але можна побачити характерну темну пляму, оточену яскравою кільцеподібною структурою. Таким чином, чорна діра нагадує гігантський помаранчевий пончик.

Томас Кріхбаум (Thomas Krichbaum) з Інституту радіоастрономії Товариства імені Макса Планка поділився подробицями роботи телескопа Event Horizon. "Його гострота в три мільйони разів вища, ніж людський зір", - наголосив учений. За його словами, людина з таким зором могла б, попиваючи пиво в біргартені в Мюнхені, розглянути бульбашки газу в пивному келиху, спустошуваному відвідувачем ресторану в Нью-Йорку.

Понад 300 вчених із 80 країн працювали над доказом існування чорної діри протягом п'яти років. Вони склали справжнє зображення із кількох знімків Стрільця А*.

Читайте також: Астрономи опублікували новий знімок «серця» Чумацького Шляху

Підтвердження пророцтв Альберта Ейнштейна
Дослідження підтвердило передбачення про чорні діри фізика Альберта Ейнштейна, зроблені у розробленій ним у 1915 році загальної теорії відносності. "Ми були вражені тим, наскільки добре розмір кільця, що спостерігався, відповідав передбаченням загальної теорії відносності Ейнштейна", - розповів науковий співробітник проекту EHT Боуер.

Як зазначив директор Радіоастрономічного інституту Науково-дослідного товариства імені Макса Планка Антон Цензус, Ейнштейн "був би в захваті від експериментальних можливостей, які ми маємо у цій галузі сьогодні".

Чорна діра - область простору-часу, гравітаційне тяжіння якої настільки велике, що покинути її не можуть навіть об'єкти, що рухаються зі швидкістю світла, в тому числі кванти самого світла. Кордон цієї області називається горизонтом подій.

10 квітня 2019 року вперше було «сфотографовано» надмасивну чорну дірку в центрі галактики Messier 87, розташованої на відстані 54 мільйонів світлових років від Землі.