UA / RU
Підтримати ZN.ua

Останні події в Африці точно не покращують позиції України у країнах Глобального Півдня – оглядач

Зусиль Києва для посилення своїх позицій виявилось недостатньо.

Поки США та Франція зменшують присутність своїх військових в Африці, Росія навпаки намагається посилити там свої позиції. І все це однозначно не поліпшує позиції України в країнах Глобального Півдня, зазначив Володимир Кравченко у статті «Навіщо Росія йде в Африку й чому це погано для України».

«Те, що відбувається в Африці, де багато хто розглядає російсько-українську війну як протистояння дружньої Росії імперіалістичним США, вже точно не поліпшує позицій України в країнах Глобального Півдня, особливо напередодні анонсованого Саміту миру у Швейцарії. Дипломатичних та інформаційних зусиль, яких доклав Київ останніми роками, аби змінити ситуацію, геть недостатньо. Зокрема й тому, що ресурси України не порівняти з можливостями Росії», – пише Кравченко. 

За його словами, українська робота на Африканському континенті фактично провалена. А це своєю чергою позначається на голосуванні африканських країн в ООН щодо українських резолюцій. 

У розмові із ZN.UA опитані експерти розповіли, що для зміцнення власних позицій у регіоні РФ активно використовує в інформаційній сфері антизахідну риторику. Москва постійно наголошує, що Росія ніколи не мала колоній в Африці, асоціює СРСР із РФ і нагадує про допомогу Радянського Союзу континенту в 1960-1980-ті роки, роз’ятрює незагойні рани колоніального минулого африканських країн, звинувачуючи Захід у їхніх економічних і політичних бідах.

Читайте також: Поки США виводять свої війська з Африки, РФ посилює там свої позиції. Експерти пояснили, навіщо це їй

Крім того, Кремль також активно підтримує військових, які прийшли до влади внаслідок переворотів. Кравченко пояснив, що в умовах тиску й ізоляції з боку Заходу хунтам потрібне хоча б часткове міжнародне визнання, воєнна та політична підтримка. До того ж на відміну від Заходу, Росія пропонує швидке розв’язання проблем, постачаючи зброю та гроші й не критикуючи ситуації з правами людини. Водночас дії російських військовослужбовців і бійців приватних військових компаній створюють видимість ефективного розв’язання проблеми ісламістських бойовиків.

«У сфері економіки, крім зерна, Росія мало що може запропонувати Африканському континенту загалом і Сахелю зокрема: для них Захід залишається одним з основних зовнішньоекономічних партнерів», – зазначила у коментарі ZN.UA співробітниця Центру переходу до сталого розвитку в Університеті Стелленбош (ПАР) Дзвінка Качур.

Водночас вона звернула увагу, що Буркіна-Фасо, Малі й Нігер активно розвивають співробітництво з РФ, яка підтримує хунти, що прийшли до влади. Зокрема Росія агресивно просуває антизахідні наративи й надає військову підтримку через напівофіційні військові угруповання. 

Читайте також: Витіснення США та Франції з Нігеру завдає Заходу не лише репутаційного удару, а й економічного – оглядач

Так, у вересні 2023 року ці три країни підписали з РФ угоду про взаємну оборону й вийшли з регіонального економічного об’єднання ECOWAS, а Малі своєю чергою припинила угоду з миротворцями ООН. Москва виходить на лідерські позиції з продажу військової техніки в регіоні.

«Платою за таку підтримку військових диктатур стає участь російських компаній у розробленні родовищ урану в Нігері або видобутку золота в Буркіна-Фасо й Малі», – зазначив Кравченко.

Загалом, за прогнозом африканіста, співзасновника Центру дослідження Африки Юрія Олійника, Росія має всі передумови, аби посилити свої позиції у регіоні, оскільки країнам Заходу бракує готовності розв’язати цю проблему. У цій ситуації, як пише автор статті, Україна має шукати нестандартні рішення, здатні переманити африканські країни на наш бік.

Читайте також: РФ готує нову провокацію проти України, пов’язану з Африкою – ГУР МОУ

«Для цього слід не лише проводити спецоперації в Судані проти «вагнерівців», посилювати наші представництва кваліфікованими дипломатами, а й задіювати елементи політики «м’якої сили». Використовуючи можливості не лише африканців — випускників українських вишів, а й європейських держав, не заплямованих колонізаторським минулим, — країн Східної Європи та Скандинавії», – підсумував Кравченко.

Раніше Financial Times писав, що введення російських військ поклало край військовій присутності США в Нігері. І тепер доля американських активів у країні, в тому числі бази безпілотників поблизу північного міста Агадес, залишається незрозумілою.

Також у виданні зазначали, що Росія заповнює порожнечу залишену Заходом в Сахелі. Африка — сфера діяльності заступника міністра оборони Росії Євкурова.