UA / RU
Підтримати ZN.ua

Операція з ліквідації сирійської хімзброї - перша у своєму роді, - Пан Гі Мун

Найскладнішим буде завершальний етап операції: переконатися, що весь арсенал хімічної зброї у Сирії знищено.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що операція з ліквідації сирійської хімзброї - перша у своєму роді. "Досі ніхто у світі не проводив такого роду операцію", - зазначив генсек.

Говорячи про операцію, Пан Гі Мун повідомив, що в операції зі знищення арсеналу буде задіяно близько 100 експертів ООН та Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Знищення зброї у Сирії пройде у три етапи. Перший з них вже стартував: мова йде про ліквідацію боєголовок і бомб, призначених для доставки до цілі отруйних речовин. Другий етап - знищення самих отруйних речовин та обладнання, необхідного для їхнього виробництва. Нарешті, остання фаза операції - переконатися, що весь арсенал хімічної зброї у Сирії знищено.

Генсек ООН підкреслив, що "остання фаза буде найважчою", бо експертам найчастіше доведеться працювати у районах, охоплених конфліктом. У зв'язку з цим, він висловив надію на допомогу членів ООН.

Окрім того, Пан Гі Мун повідомив, що збирається призначити спеціального координатора, який буде стежити за процесом знищення хімзброї і підтримувати зв'язок між ООН, ОЗХЗ і Дамаском. Базуватися іноземні експерти, як очікується, будуть в Дамаску і на Кіпрі.

Генсек ООН також попередив, що інспекторам доведеться працювати у "небезпечних і нестійких" умовах, особливо це стосується районів навколо Дамаску, Хомса і Алеппо.

"Важка артилерія, міномети, удари ВПС і безладний обстріл районів з мирними жителями трапляються нерідко, а рубежі бойових дій швидко зміщуються", - пояснив свої побоювання Пан Гі Мун.

Він підкреслив, що безпека міжнародних експертів є одним з його пріоритетних завдань.

"Мої два найголовніші завдання - це ліквідація сирійської програми хімічної зброї та гарантування безпеки співробітників місії, які зголосилися виконати це важливе, але небезпечне завдання", - йдеться у листі генсека ООН.

Нагадаємо, 28 вересня стало відомо, що резолюцію з вимогою про знищення хімічної зброї у Сирії було одноголосно прийнято Радбезом ООН у Нью-Йорку. Серед іншого, в документі передбачаються жорсткі наслідки для сирійської влади у разі її відмови від виконання прописаних вимог. Однак якщо Дамаск все ж не виконає вимоги резолюції, зовнішнє втручання в сирійський конфлікт буде можливим тільки з дозволу ще однієї резолюції. Сирія погодилася на умови, висунуті резолюцією.

6 жовтня експерти (ОЗХЗ) приступили до знищення елементів хімічного арсеналу Сирії. !zn

Читайте також:

Україна не зможе взяти участь у ліквідації сирійської хімзброї, незважаючи на обіцянку Януковича

Експерти ООН почали ліквідацію хімічної зброї в Сирії

Весь арсенал хімічної зброї Сирії можна знищити за дев'ять місяців