ООН, яка цього року відзначає своє 75-ти річчя, не стикалася з таким безпрецедентним викликом, як COVID-19. Держави-члени у період неможливості проведення "живих" засідань ООН змушені шукати альтернативні шляхи для поновлення діяльності основних органів Організації. У Генсамблеї вдалося запровадити тимчасову консенсусну процедуру дистанційного прийняття рішень, яка дозволила схвалити низку нагальних резолюцій для боротьби з пандемією, співавтором яких стала й Україна. Вже сьогодні обмірковуються можливості для проведення у вересні альтернативного формату загальних дебатів 75-ї сесії Генасамблеї. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA пише постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
"На жаль, Генасамблея на сьогодні може дистанційно схвалювати рішення лише консенсусом. Таким чином, Організація сьогодні фактично стикається з тими ж обмеженнями, що і Ліга Націй, яку вона була покликана ефективно замінити", - пише автор.
За його словами, на сьогодні між державами-членами ООН вже тривають переговори щодо запровадження дистанційного голосування в Генасамблеї. Для переважної кількості держав, у т.ч. для України, є цілком зрозумілим той факт, що Генасамблея не може у такі критичні для світу часи продовжувати функціонувати за правилами Асамблеї Ліги Націй.
"Україна вже стикалася зі спробами Росії маніпулювати консенсусом. Так сталося, зокрема, у вересні 2018 року, коли РФ намагалася заблокувати пропозицію України про включення ситуації на тимчасово окупованих територіях нашої країни до порядку денного Генасамблеї. При цьому, нашу делегацію російські дипломати навіть називали "руйнівником консенсусу". Довелося нагадати про відсутність такого правила в ООН і рішення було успішно схвалене голосуванням, - додає Кислиця. - ООН цього року виповнюється 75 років. Для цієї масштабної міжнародної структури 2020 рік може стати кінцевою точкою неповернення або переломним моментом для докорінних реформ. Сподіваюся, що на нас чекає другий варіант".
Під час пандемії ООН запровадило альтернативні шляхи діяльності основних органів Організації. Зокрема, у Генсамблеї запровадили тимчасову консенсусну процедуру дистанційного прийняття рішень. Та чи здатна ООН ефективно функціонувати під час всесвітньої пандемії, керуючись правилом консенсусу? Чи не повторить вона сумну долю Ліги Націй? Про це розмірковує постійний представник України при ООН Сергій Кислиця в статті "Ялтинська формула" і COVID-19".