Один з таємних документів США, які потрапили в інтернет, описує плани на випадок непередбачуваних обставин через рік після початку російської війни проти України.
Аналіз, який нібито був проведений Розвідувальним управлінням Міністерства оборони США, окреслює чотири «непередбачувані» сценарії і те, як вони можуть вплинути на перебіг конфлікту. Гіпотетичні несподівані повороти включають смерть президентів Росії і України, зміну командування в арміях обох країн і український удар по Кремлю, - пише New York Times.
У документі йдеться про те, що війна, швидше за все, буде затяжною. Але він описує, як кожен з «несподіваних» сценаріїв може потенційно призвести до ескалації в Україні, завершення конфлікту шляхом переговорів або не мати суттєвого впливу на траєкторію війни. New York Times пише, що подібні документи з прогнозами - досить типовий продукт розвідувальних служб. Вони покликані допомогти військовим офіцерам, політикам або законотворцям в процесі обмірковування можливих наслідків радикальних змін, а також оцінити свої варіанти дій у відповідь на них.
Документ позначений як "RELIDO", що означає, що рішення про оприлюднення інформації приймають певні високопосадовці. Документ датований 24 лютого і має позначку "ONE YEAR", що вказує на те, що аналіз проводився через рік після початку вторгнення.
Один з чотирьох гіпотетичних сценаріїв описує, що може статися, якщо Україна завдасть удару по Кремлю. Визначено широкий спектр потенційних наслідків.
«Ця подія може призвести до ескалації, коли Путін у відповідь на суспільний резонанс розпочне повномасштабну військову мобілізацію і розгляне можливість застосування тактичної ядерної зброї. Або ж побоювання громадськості можуть змусити його піти на переговори щодо врегулювання», - пише New York Times.
Адміністрація Джо Байдена особливо занепокоєна можливим українським ударом по Москві, оскільки це може спровокувати різку ескалацію з боку Росії. Небезпека такої атаки з боку України є однією з причин, чому США відмовляються надавати Києву ракети більшої дальності. Деякі аналітичні матеріали розвідувальних служб дають оцінку найбільш ймовірного результату певної події. Але в даному документі цього немає. Він лише описує різні можливі сценарії без оцінки шансів на втілення.
Американські чиновники також попередили, що документи, які потрапили в інтернет, вже застаріли і в багатьох випадках не відображають поточних оцінок різних розвідувальних служб. Другий секретний документ з витоку, який дослідили журналісти New York Times, містить деталі переговорів про ціни на російське паливо в Африці. Згідно з документом, датованим 17 лютого, малійська влада на той час була незадоволена цінами на пальне і продовжувала переговори з російським Міністерством енергетики та представниками компанії Africa Politology, пов'язаної з ПВК «Вагнер». Це цікавий епізод з огляду на те, що ЄС обмежив імпорт російських енергоносіїв. І ринки Африки стають більш важливими для Росії.