UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT: США прочісують світ в пошуках російської зброї для України

Кіпр може стати великим донором зброї для української армії, але його тривожить посилення турецької військової присутності під боком.

Російські ракетні удари по мирних цілях по всій Україні цього тижня миттєво спровокував нові обіцянки союзників Києва пристали більше зброї і боєприпасів. США пообіцяли системи ППО, а Німеччина заявила, що доставить подібне озброєння «у найближчі кілька днів». Генеральний секретар НАТО оголосив, що підтримка України у боротьбі з Росією буде тривати «так довго, як тільки потрібно».

Але в усіх цих обіцянок є проблема. Києву також потрібно більше зброї російського виробництва, якою користується армія України. А глобальні запаси такої техніки виснажуються, - пише New York Times. Щоб знайти таку зброю, США і союзники прочісують планету в пошуках потенційних постачальників. Цей процес виявив як перспективи, так і підводні камені спроб відкрити запаси російської і радянської зброї для України.

Певні успіхи є. Фінляндія, яка тривалий час намагалася не дратувати Росію, відправляє Україні певні види радянської зброї включно з боєприпасами і автоматами, сумісними з AK-47. Південна Корея постачає бронежилети, шоломи, медичне обладнання і інші засоби захисту.

Також Держсекретар США Ентоні Блінкен нещодавно відвідав такі країни, як Камбоджа, ДР Конго, Руанда, Мексика, Колумбія і Перу. Це говорить про клопітку закулісну роботу американської дипломатії з метою залучити країни, які продемонстрували підтримку Україні, але досі не відправляли летальну допомогу.

Читайте також: Військова допомога Україні стає проблемою, у Заходу недостатньо зброї — Bloomberg

А ще є Кіпр. До цього місяця він був під американським ембарго на продаж зброї. Воно було запроваджене 35 років тому після конфлікту, який розділив острів на дві частини, одну з яких контролює підтримуваний Грецією уряд, а іншу - Туреччина. При цьому, обидві країни - члени НАТО. В ті часи Кіпр звернувся до СРСР, а пізніше до Росії по зброю і воєнну техніку. Сьогодні в розпорядженні Нікосії щонайменше 10 установок «Тор» і «Бук», здатних збивати російські літаки, безпілотники і крилаті ракети. І це справжній скарб для української армії. Але уряд Кіпру дав чітко зрозуміти, що він хоче нову і кращу заміну цим системам. Але такі поставки можуть розлютити Туреччину і розпалити гонку озброєнь в досі невирішеному конфлікті. Попри це, першого жовтня адміністрація Джо Байдена формально скасувала ембарго, дозволивши Кіпру купувати американську зброю.

Американські офіційні особи кажуть, що над цим кроком працювали кілька років. І в ширшому сенсі його мета - відтягнути Кіпр подалі від російського впливу. Але один чиновник США на умовах анонімності сказав New York Times, що Кіпр тепер став «потенційним постачальником» зброї в Україну.

«Кіпр готовий розглянути передачу зброї і боєприпасів Україні, якщо буде заміна на іншу військову техніку з такою ж потужністю і можлиостями», - сказав прес-секретар кіпріотського уряду Маріос Пелеканос.

Він згадав про численні зустрічі з представниками США впродовж останніх місяців, під час яких «ми теж обговорювали таку можливість». Після скасування американського ембарго президент Туреччини Раджеп Таїп Ердоган пообіцяв посилити свої війська в північній частині Кіпру за допомогою додаткової зброї. Прес-секретар Держдепартаменту Нед Прайс сказав, що американська сторона «вітає додаткові поставки, які б забезпечили Україну підтримкою, необхідною їй для самозахисту». Але Держдепартамент не буде обговорювати дипломатичні розмови з конкретними країнами. Розмов з Кіпром це теж стосується.

Читайте також: NYT: «Передова» зброя Росії напхана дуже застарілими деталями

В липні аналітичний центр «Фонд оборони демократії» визначив перелік з 23 країн за межами НАТО, які разом володіють 6300 одиницями радянської і російської зброї і боєприпасів до неї. Всі ці країни також засудили Росію за вторгнення в Україну. Але серед потенційних постачальників Кіпр дуже виділяється. Колишній офіцер Армії США і військовий експерт «Фонду оборони демократії» Бредлі Боумен вказав на те, що в розпорядженні Нікосії російські РСЗВ, ракети класу «земля-повітря», гелікоптери, танки і бронемашини. І все це саме те, що Україні необхідно для контрнаступу, а також щоб утримати визволені території. Боумен пояснив, що до скасування ембарго не можна було навіть серйозно обговорювати заміну зброї російського походження в арсеналі Кіпру на американські системи.

«Але тепер ми це можемо. Потрібно шукати в кожному кутку», - сказав експерт.

Чиновники Кіпру похвалили рішення США скасувати ембарго як важливий крок до зміцнення відносин з НАТО і зміцнення безпеки в східному Середземномор’ї. Однак, вони наголосили, що це не означає готовність Кіпру відправляти зброю Україні.

«Зважаючи на серйозні загрози для безпеки, які щодня надходять від турецьких окупаційних сил, нинішня архітектура безпеки Кіпру лишиться непорушною», - сказав Пелеканос.

Боумен визнає «законні занепокоєння» країни. Але він також наголошує, що скасування ембарго також дозволяє західним країнам швидше переправляти американські оборонні системи на Кіпр без необхідності отримувати дозвіл від Вашингтону. Таким чином можна наповнити кіпріотський арсенал більш новими і сумісними з НАТО системами, якщо Нікосія віддасть свою радянську зброю Україні.