UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT: Росія в 30 разів збільшила цензуру в інтернеті за час війни проти України

Експерти виявили ключові методи, за допомогою яких російські чиновники намагаються зупинити поширення інформації в соціальних мережах.

У чому різниця між російським інтернетом до і після вторгнення в Україну? Відповідь: тридцятикратне посилення цензури.

Такий висновок міститься у звіті, опублікованому групою Citizen Lab з Університету Торонто, яка вивчає цензуру в інтернеті в авторитарних країнах. Новий звіт став однією з перших спроб кількісно оцінити масштаби російської інтернет-цензури з початку війни проти України в лютому 2022 року, - пише New York Times.

Щоб підготувати свої висновки, група Citizen Lab проаналізувала понад 300 судових рішень російського уряду проти VK з вимогою видалити сторінки, повідомлення, відео й інший контент. До війни російський уряд видавав накази про видалення чогось з VK середньому кожні 50 днів. Але після початку вторгнення, за даними Citizen Lab, ця кількість зросла майже до одного разу на день.

Часто судові розпорядження були спрямовані на те, щоб змусити VK видалити новини зі сторінок незалежних ЗМІ, а також повідомлення і облікові записи, які висловлювали невдоволення Володиміром Путіним або війною. Уряд також використовував блокування за ключовими словами для цензури термінів, які стосуються ЛГБТ+ спільноти.

«Ці висновки свідчать про надзвичайну політичну чутливість війни проти України для Росії, а також про російську потребу жорстко контролювати доступ громадян до інформації про вторгнення», - сказав співавтор дослідження Джеффрі Нокель.

Читайте також: Сталінське інформбюро 2.0: кремлівська цензура дала тріщину – ISW

Обмеження щодо VK вписуються в більш широкі зусилля російської влади з використання технологій для формування громадської думки і придушення інакомислення. Ця кампанія також включає ширшу систему інтернет-цензури, бліц-пропаганду і розгортання інструментів цифрового спостереження для відстеження мобільних телефонів і онлайн-активності людей.

Від початку війни Росія також заблокувала доступ до деяких міжнародних сайтів, зокрема Facebook, Instagram і Twitter. Щоб обійти ці заборони, багато росіян почали використовувати VPN.

Втім, незважаючи на рішучість Путіна в спробах обмежити те, що можна говорити в Інтернеті, російська бюрократія не досягла великих успіхів у реагуванні на події в реальному часі. Коли минулого місяця Євгеній Прігожин виступив проти Кремля, російські цензори заблокували певний контент, пов'язаний із заколотом «Вагнера». Але їхні зусилля виявилися неефективними в тому, щоб зупинити широке обговорення і навіть поширення статей в ЗМІ про те, що сталося. Такі платформи, як Telegram і YouTube, залишаються доступними в Росії і широко використовуються як джерело інформації.

Читайте також: Цензура в інтернеті: у Росії все погано, гірше тільки в Китаї та Ірані – Freedom House

У звіті дослідники Citizen Lab також порівняли контент у VK, доступний у Канаді, де цей сайт менш обмежений, з тим, що було недоступне для користувачів в Росії. Citizen Lab знайшла особисті акаунти, відео і групи спільнот, вміст яких стосувався війни. І всі ці матеріали були заблоковані для російських користувачів.

Масштаби зачистки онлайн-контенту в Росії невеликі порівняно з іншими авторитарними країнами, такими як Китай та Іран. Проте методи, які використовують ці країни, схожі. Основним способом російських цензорів для видалення контенту з VK було блокування спільнот і особистих сторінок. Але російська влада також використовувала й інші методи, поширені в Китаї, зокрема заходи, спрямовані на те, щоб користувачі не могли шукати певні слова на сайті.