UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT: Путін задовольняє найбільш кровожерливих людей в Росії, хоча так він сам ризикує

Ракетні обстріли мирних українських міст суперечать політичній інтуїції самого Путіна.

Місяцями державні ЗМІ Росії наполягали, що армія їхньої країни завдає удари виключно по військових цілях в Україні, ні словом не згадуючи про страждання мільйонів мирних українців з початку вторгнення. Але в понеділок телеканали не просто повідомили про ці страждання, а й хизувалися цим.

Росіянам показали дим і бійню в центрі Києва, порожні полиці і довгострокові прогнози погоди, які обіцяли, що скоро в Україні буде дуже холодно, - пише New York Times.

«Немає гарячої води, частина міста без електроенергії», - говорив один з російських телеведучих, описуючи ситуацію в Львові.

Різка зміна в риториці говорить про те, що внутрішній тиск через російську нищівну війну посилився до такого рівня, що президент Владімір Путін відчув необхідність влаштувати жорстоку демонстрацію сили як аудиторії в самій Росії, так і Україні з Заходом. Його військові зіштовхнулися з гострою критикою з боку прихильників війни за те, що вони не достатньо агресивні у своєму наступі проти України. Цей невдоволений хор досяг апогею після вибуху на Кримському мосту в неділю, який став символом правління Путіна.

Влаштувавши ракетні обстріли в понеділок, Путін, схоже, відповів на цю критику, на мить заспокоївши крики «яструбів», розлючених принизливими невдачами російської армії на полі битви.

«Це важливо з точки зору внутрішньої політики, перш за все. Було важливо продемонструвати правлячому класу, що Путін все ще здатний на щось, так само як і його армія», - пояснив російський політичний аналітик і колишній автор промов Путіна Аббас Галлямов.

Але влаштувавши ескалацію, Путін зробив ставку на те, що російські еліти і суспільство загалом справді побачить в цьому ознаку сили, а не відчайдушне зусилля завдати більше болю мирним українцям у війні, в якій Росія зазнає поразки.

«Реакція повинна була стати демонстрацією сили, але насправді вона показала безсилля. Армія більше нічого не може», - додав Галлямов.

Читайте також: FT: Російські ракетні обстріли виявили слабке місце в обороні України

Професор політології Московської школи соціальних і економічних наук Грег Юдін пояснив, що «яструби» в Росії вже давно просували стратегію ще більшої жорстокості.

«Це так, ніби ми повинні залякати їх, щоб вони здалися. І для цього нам потрібно бути надзвичайно жорстокими», - пояснив він.

Вибух на Кримському мосту, за словами Юдіна, означав, що у Кремля немає іншого вибору, окрім як здатися і посилити атаки проти України. Сам Путін теж назвав ракетні обстріли реакцією на український «тероризм», описавши їх як одноразовий удар з метою стримати подальші українські атаки по російській території. Видання також зауважує, що російський автократ наголосив, що обстріл українських міст відбувся з ініціативи військових. Вочевидь, так він намагався розвіяти припущення про те, що він ізольовано складає плани війни. Коментарі Путіна про вибух на Кримському мосту містили помітний відступ від звичної риторики. Він не згадав про Захід, який нібито стоїть за організацією вибуху чи інших українських ударів. Зазвичай Кремль називає Вашингтон і Лондон «ляльководами», які за лаштунками керують українським опором. New York Times допускає, що це може бути ознакою бажання російського лідера стримати ескалацію і не допустити початку прямого конфлікту з НАТО.

Читайте також: Кримський міст не був причиною для масового ракетного обстрілу України — Білий дім

Разом з тим, хоч криваві ракетні обстріли України і задовольнили найбільш кровожерливих «яструбів» у Росії, вони також несуть певні ризики для самого Путіна. Тому що вони суперечать твердженням Кремля про те, що армія Росії нібито не завдає ударів по мирних українцях, а лише проводить «спеціальну операцію». Також після обстрілів Путін може опинитися під тиском вимог ще більшої ескалації, якщо армія України досягне нових успіхів на фронтах, потенційно посилюючи суперечки серед російських чиновників про те, наскільки сильно потрібно тиснути на Київ. Зрештою, лояльні до Кремля діячі, святкуючи ракетні удари, не можуть пояснити таку жорстоку атаку на міста, які сам Путін називає «серцем російської культурної спадщини». Дехто з них виправдовує російську агресію, звинувачуючи Україну і Захід.

В понеділок в Росії майже не було голосів, які б закликали до стриманості. Навіть попри те, що «яструби» хвалили ракетні удари, деякі з них сварили Путіна за те, що він не робить достатньо. Колишній президент РФ Дмітрій Мєдвєдєв сказав, що єдиний спосіб захистити Росію - це «повністю демонтувати» уряд в Україні. Деякі ознаки свідчать, що Путін готується до ширшої ескалації війни. В неділю він призначив генерала Сєргєя Суровікіна, який прославився своєю безжальністю, командиром окупаційної армії в Україні. А білоруський лідер Аляксандр Лукашенка оголосив, що тисячі російських солдатів скоро приїдуть в його країну для формування спільної з білоруськими військовими бойової групи. І це створює цілий спектр нових загроз для півночі України.

Читайте також: Масові удари по Україні змінюють характер війни — Макрон

Російський політолог і юрист Владімір Пастухов сказав, що ескалація Путіна «суперечить його власній інтуїції» і серйозно обмежує його політичні можливості, заганяючи його в глухий кут.

«Всі сьогоднішні дії Путіна націлені вивести його з цього кутка, з якого єдиний вихід лежить через ядерну кнопку. В певному розумінні, те, що щойно сталося, насправді підвищує ризики для нього», - сказав Пастухов, який зараз виступає почесним дослідником Університетського коледжу Лондона.