UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий штам COVID-19 «Омікрон» показав, що людство не контролює пандемію — The Guardian

Глобальна співпраця і досі не налагоджена.

Минуло майже два роки відтоді, як люди вперше почули про COVID-19, і рік з того часу, як були розроблені перші вакцини проти коронавірусу. Проте зараз прогрес у боротьбі з пандемією руйнується. Світ вже кілька місяців бездіяльно дрейфує, країни зосереджуються на внутрішніх проблемах, поширюючи думки, що найгірший період пандемії вже позаду. Однак новий штам коронавірусу «Омікрон» нагадує, що до завершення пандемії наразі далеко, пише The Guardian.

Вченим ще потрібно багато дізнатися про варіант Omicron. Залишається з’ясувати, чи дійсно цей штам змінить хід пандемії та зможе уникнути дії вакцин. Дослідження незабаром розкажуть більше про новий варіант вірусу, тому важливо уважно стежити за інформацією.

Попри надію на те, що нинішні вакцини продовжуватимуть захищати людей від важкого перебігу хвороби та смерті, це не гарантує захист від нових штамів вірусу, які будуть з’являтися з часом.

Чим довше вірус буде поширюватися серед невакцинованих людей у всьому світі, тим більша ймовірність того, що з’явиться черговий варіант коронавірусу, який зможе зруйнувати ефективність вакцини. Якщо це станеться, світ може повернутися до початкової точки пандемії.

Важливо, що зараз основні захисні методи не змінилися: носіння масок, тестування на коронавірус, соціальне дистанціювання, самоізоляція в разі діагностування хвороби та вакцинація – усе це допоможе зменшити передачу вірусу та захистити від хвороби.

Швидше за все, дізнатися точно про те, як і де виник Omicron, неможливо, але потрібно продовжувати захищати найбільш вразливі верстви населення, включаючи людей з ослабленим імунітетом, літніх людей та медичних працівників.

Очікувано, що країни переходять до використання бустерних доз вакцини для захисту свого населення. Це має відбуватися паралельно із забезпеченням глобального постачання вакцин.

COVID-19 вже вбив мільйони людей і змінив повсякденне життя людства, але важливо зробити все, щоб уникнути повернення до локдаунів – ознака того, що сфера громадського здоров’я зазнала невдачі.

Світові лідери, продовжуючи ігнорувати попередження та зосереджуючи увагу лише на населенні власних країн, грають із вогнем і піддають ризику вже наявний прогрес у боротьбі з вірусом.

Така відсутність глобального лідерства не дозволяє зупинити пандемію, а уряди не готові боротися з нерівним доступом до вакцин, тестів на коронавірус і лікування.

Люди не контролюють пандемію – ще більш небезпечний варіант вірусу може виникнути в будь-який момент.

Ще до того, як було зафіксовано штам Omicron, глобальна ситуація вже була глибоко тривожною. Четверта хвиля коронавірусу, яка зараз спостерігається в Європі та південній Африці, незабаром охопить США, Центральну та Південну Америку, а також Азію.

Важливо, щоб світові лідери бачили ситуацію такою, якою вона є: як і раніше, пандемія – це наразі найбільша загроза, з якою зіштовхнувся світ.

Зупинити пандемію можна лише організувавши глобальну співпрацю та надавши рівний доступ до всіх життєво важливих інструментів охорони здоров’я, необхідних для скорочення поширення хвороби в усьому світі та збереження життя.

Однак навіть через два роки уряди все ще не усвідомили, що це спільна глобальна мета.

Якщо країни будуть і надалі діяти «в національних інтересах», пандемія лише загостриться, затягуючи світ у коло нових хвиль коронавірусу, нових варіантів хвороби, втрачених життів та постійного руйнування економіки.

Жодна країна не може вірити, що вона в безпеці, лише тому, що значна частина її населення вакцинована, резюмує видання.

Читайте також: Вчені з Гонконгу показали знімок штаму коронавірусу «Омікрон»

Через понад рік після першого успіху вакцини проти COVID-19 у клінічних випробуваннях, більшу частину світу охопило почуття страху. Штам коронавірусу "омікрон", вперше публічно ідентифікований 24 листопада, може обійти захист, створений вакцинацією або інфекцією COVID-19. Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що "омікрон" становить "дуже високий" глобальний ризик. Керівник компанії Moderna попередив, що існуючі вакцини можуть не впоратися з новим штамом, що сильно мутував. 

Що за фрукт "омікрон"? І чого від нього чекати? Про це – у статті "COVID-19: "омікрон" – нове випробування для України" розмірковує лікар-інфекціоніст, епідеміолог Віктор Гавура.