UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий курс Сі Цзіньпіна небезпечний для Китаю — The Economist 

Ідеологічна кампанія китайського лідера може привести країну в глухий кут.

Китайський президент Сі Цзіньпін веде кампанію з метою очищення Китаю від «капіталістичного перегріву». Лідер Пекіна розглядає зростання боргу як отруйний плід фінансових спекуляцій, а мільярдерів - як насмішку над комуністичною ідеологією. На його думку, підприємства повинні прислухатися до державних вказівок. Партія повинна пронизувати кожну сферу національного життя. Те, чи зможе Сі Цзіньпін нав’язати свою нову реальність, вплине на майбутнє Китаю, а також на ідеологічну боротьбу між демократією та диктатурою, пише The Economist.

Його кампанія потужна за своїми масштабами та амбіціями. Він активізував її у 2020 році, коли чиновники заблокували публічне розміщення акцій філії технологічного гіганта Alibaba - Ant Group. Кампанія «очищення» під керівництвом Сі Цзіньпіна триває. Торгівля на криптовалютних біржах була заборонена. Відеоігри шкідливі для дітей, тому їх вирішили обмежувати. Китаю потрібні великі сім'ї, тому політика контролю народжуваності змінюється. Знаменитості повинні бути патріотичними. Підтвердженням усього є «ідеологія Сі Цзіньпіна», яку повинні вивчати у школі.

Будучи президентом, Сі Цзіньпін «позбувся» суперників. Він керує країною і не потерпить інакомислення. Його чергова кампанія покаже, чи є він ідеологом, який прагне захопити владу для себе, навіть якщо зростання країни уповільнюється і люди страждають, або ж готовий пом'якшити догму прагматизмом. Його бачення, в якому партійний контроль забезпечує узгодженість бізнесу з державою, а громадяни сумлінно служать нації, визначить долю 1,4 мільярда людей.

Звісно, Сі Цзіньпін вирішує і деякі реальні проблеми - дійсно, багато з них мають паралелі на Заході. Одна з проблем - нерівність. Гасло Пекіна - «спільне процвітання», що відображає те, наскільки комуністичний Китай страждає від соціальної нерівності, як і деякі капіталістичні країни.

Ще одна стурбованість - це вплив технологічних гігантів, яких звинувачують у недобросовісній конкуренції та необмеженому доступі до персональних даних (лише держава повинна мати такі привілеї). По-третє, це стратегічна вразливість, зокрема загроза того, що вороги країни перешкоджатимуть доступу до товарів та життєво важливих технологій.

Проте кампанія Сі Цзіньпіна становить загрозу для економіки Китаю. Зараз у країні розвивається криза на ринку нерухомості. Забудовники залучають 2,8 трильйона доларів позики. Розвиток нерухомості та галузі, які її задовольняють, лежать в основі близько 30% ВВП Китаю. Місцеві органи самоврядування, особливо за межами великих міст, залежать від продажу землі та розбудови для отримання доходу. Репресії також роблять ведення бізнесу важчим і менш вигідним. Партія створювала нормативно-правову базу, але Сі Цзіньпін нав'язує великі зміни так швидко, що регулювання почало здаватися занадто авторитарним.

Оскільки помітний успіх небезпечний, приватні компанії будуть більш обережними. Державні фірми та стратегічні галузі можуть принести користь, але це не стосується підприємців, які були справжнім джерелом динамізму Китаю.

Все це загрожує проколом економіки. Китайська економіка уже зіштовхнулася зі звуженням від зниження доходів від інвестицій у інфраструктуру та скорочення робочої сили.

У політиці існує небезпека того, що кампанія Сі Цзіньпіна переросте у культ особистості. Щоб здійснити зміни, він захопив більше влади, ніж будь-який китайський лідер з часів Мао Цзедуна. Готуючись до чергового з'їзду Комуністичної партії наступного року та претендуючи на третій п'ятирічний президентський термін, він використовує свою ідеологічну кампанію, щоб організувати величезну «плинність кадрів», як основу для ідеологічних розправ і як причину, чому він повинен залишитися лідером країни. Все це несе у собі небезпеку.

По-перше, бюрократія підводить китайського президента. Сі Цзіньпін хоче, щоб Китай реагував на ринкові сигнали, але з «чистками» китайські чиновники нервують. Однією з причин нещодавнього відключення електроенергії у приблизно 20 провінціях Китаю стала паніка чиновників, які раптом зрозуміли, що вони, швидше за все, не досягнуть своїх цілей щодо скорочення викидів вуглецю. Невдача небезпечна для чиновника, який активно проявляє ініціативу, однак так само небезпечний і успіх.

Інша загроза випливає з ідеологічної розправи. «Ради морального нагляду» популяризують ортодоксальну поведінку, використовуючи публічну ганьбу. Хоча наразі немає перспективи чогось настільки потужного, як Культурна революція, китайці стають все менш вільними у своїх думках і висловлюваннях.

У довгостроковій перспективі, якщо Сі Цзіньпін буде триматися за владу, спадкоємність може виявитися вкрай нестабільною. У короткостроковій перспективі, якщо його спроба нав'язати нову реальність піде не за планом, він зіштовхнеться з доленосним вибором агресивно боротися або відступити. Репресії виглядають більш імовірними, ніж компроміс.

Західні уряди також ведуть боротьбу з розширенням впливу технологічних компаній та нерівністю. В Америці існує загроза дефолту за національним боргом. Деякі демократичні політичні лідери можуть позаздрити владним можливостям Сі Цзіньпіна. Але думати, що його жорстка політика є правильним методом боротьби з проблемами держави – велика помилка, резюмує видання.

Читайте також: Найбільшою загрозою для Заходу є не Китай — FT

Діти в Китаї, яким виповнилося 10 років, незабаром будуть зобов’язані вивчати «ідеологію» лідера країни Сі Цзіньпіна. До досягнення підліткового віку від учнів очікують, що вони знатимуть історію життя китайського лідера і будуть розуміти, що «Сі Цзіньпін завжди дбав про країну». Financial Times розповідає, чому «культ особистості» Сі Цзіньпіна небезпечний для Китаю.