Санкції США, підготовлені на випадок російського вторгнення в Україну, матимуть руйнівну дію на російську економіку, пише The New York Times.
«Жорсткі санкції можуть призвести до сильної інфляції, обвалення фондових ринків та інших форм фінансової паніки, що здатні «заподіяти біль» усім громадянам РФ – від мільярдерів до державних чиновників і родин середнього класу», - йдеться у матеріалі.
А санкції проти найбільших російських банків та фінансових установ неминуче вплинуть на повсякденне життя у росіян: зростуть ціни на продукти та одяг, девальвують пенсії і накопичення.
«Якщо адміністрація Байдена виконає власну погрозу і запровадить санкції проти великих російських банків, це позначиться на російській економіці. Це, безперечно, вплине на звичайних росіян», - зазначає колишній експерт Управління економічних санкцій Державного департаменту США Едвард Фішман.
У санкціях за окупацію Криму та агресію на Донбасі застосовувався «хірургічно точний підхід», спрямований проти оточення президента РФ Владіміра Путіна, але не проти пересічних росіян. Проте зараз підхід буде принципово іншим, йдеться у матеріалі: Вашингтон хоче завдати нищівного удару по стовпах російської фінансової системи.
Нові санкції заморозять іноземне кредитування та активи наближених до Путіна осіб, унеможливлять продаж держоблігацій та постачання технології для стратегічних галузей російської економіки. Однак реальної шкоди на 1,5 трильйона доларів завдасть удар по банківському сектору та Російському фонду прямих інвестицій.
Введення санкцій проти економіки такої великої країни, як Росія, пов'язане з певними політичними та економічними ризиками, вважають автори матеріалу.
«Швидка і жорстка» відповідь (на російську агресію - ред.) може струснути великі економіки, особливо в Європі, і поставити під загрозу стабільність світової фінансової системи, наголошується в матеріалі.
Деякі аналітики вважають, що Росія може «помститися» за санкції, обмеживши постачання газу до Європи та організувавши кібератаки на американську та європейську інфраструктуру.
Тому США намагаються сформувати такий набір «важелів впливу», який дозволить завдати максимально сильного удару по Росії, але стримає економічні ударні хвилі по всьому світу, включаючно зі Сполученими Штатами.
Рада національної безпеки США веде переговори з керівниками найбільших банків, таких як Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan Chase та Bank of America, щодо стабільності глобальної фінансової системи на тлі можливого запровадження санкцій. А Міністерство внутрішньої безпеки опублікувало попередження про можливі кібератаки з боку Росії.
Нагадаємо, Вашингтон готує 18 сценаріїв на випадок вторгнення Росії в Україну.
Санкції вводитимуть у кілька етапів, пише CNN. Агресора можуть відключити від міжнародної системи SWIFT (удар по банківському сектору), позбавити можливості закуповувати інтегральні схеми та продукцію, що містить їх (удар по оборонному сектору), а на фінальному етапі ввести санкції проти енергетичного сектора.
Під обмеження вперше може потрапити особисто президент РФ Владімір Путін, а не лише його найближче оточення.
Водночас США поки що утримуються від запровадження болючих для Росії санкцій проти газопроводу «Північний потік-2». 13 січня Сенат провалив голосування за законопроєкт сенатора Теда Круза.