UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нові санкції проти РФ, криза в Туреччині і обвал мосту в Генуї: головне в світі за тиждень

DT.UA зібрало дайджет важливих подій в світі за тиждень.

Дипломатична і економічна війна США з Туреччиною; публікація законопроекту про нові масштабні санкції Вашингтона проти Москви; "касетний скандал" в Білому домі; ядерна загроза американським військовим базам в Японії та на Гуамі з боку Китаю; жахливий обвал мосту в Генуї і довгоочікувана відповідь американських мас-медіа на нападки Трампа – все це визначало стрічку новинних видань по всьому світу. DT.UA публікує тижневий огляд найважливіших подій у світі.

Економічна криза в Туреччині

Турецька національна валюта – ліра – продовжує падіння. У турецьких економістів не виходить хоч щось зробити з курсом, оскільки президент країни Реджеп Ердоган продовжує змагатися в рівні его і популізму з президентом США Дональдом Трампом. Ліра вже втратила майже на 40% по відношенню до долара за цей рік. Криза між союзниками по НАТО почався через утримання в Туреччині американського пастора Ендрю Брансона. Йому загрожує 15 років у турецькій в'язниці за тероризм і зв'язки з організацією Фетуллаха Гюлена FETO, яку звинувачують у невдалій спробі державного перевороту. Трамп неодноразово закликав Туреччину звільнити його. Анкара відмовила, слідом Мінфін США запровадив санкції проти двох турецьких міністрів. 10 серпня Трамп подвоїв мита для Труции на сталь і алюміній, які складуть тепер 20 і 50 відсотків відповідно. Ердоган у відповідь закликав громадян продати долари і золото, за це купуючи ліру, а потім оголосив про бойкот iPhone та іншої електроніки з США.

Через 5 днів після указу Трампа Туреччина на 140% збільшила мита на імпорт з США. Під дії Анкари потрапили автомобілі, тютюн, косметика і алкоголь. Електроніки в цьому списку не було. Все це спричинило за собою $ 40-мільярдний мінус з фондового ринку Туреччини, рекордне падіння ліри і масштабну боргову кризу в країні. Ердоган у всьому звинуватив Захід, а не підконтрольний йому Центробанк і міністра фінансів – свого зятя. З боку турецької влади поки не видно чітких і своєчасних спроб поліпшити ситуацію.

Нові санкції США проти Росії

Конгрес США опублікував проект закону про нові масштабні санкції проти Росії. Проект запропонували сенатори від обох партій. Законопроект передбачає покарання за дії Росії в Сирії, Україні і кіберпросторі. Документ вимагає від Держдепу представити рішення про те, чи є Кремль "спонсором тероризму на державному рівні". Також у проекті пропонується ввести обмеження на фінансовий сектор Росії. У разі ухвалення законопроекту може бути оприлюднений звіт чистої вартості всіх активів Путіна.

Секретні аудіозаписи Омароси

Омароса Маніголт-Ньюман була директором з комунікацій управління Адміністрації президента по зв'язках з громадськими організаціями і населенням. І між робочими моментами таємно записувала розмови з колегами по Білому дому. Після Омароса опублікувала ці записи в книзі з гучною назвою "Той, що звихнувся: Розповідь інсайдера про Білий дім при Трампі". Друковану версію представили в понеділок. У відповідь Трамп назвав Омаросу "психованою", а після звільнення ще й "собакою". Минулого тижня витяги з книги опублікувала газета The Washington Post. Маніголт-Ньюман описала Трампа як некваліфіковану, самозакохану людину і расиста. Омароса стверджує, що Трамп на присязі хотів заприсягтися не на Біблії, а на власній книзі "Мистецтво угоди", і також вживав слово на букву "Н" по відношенню до афроамериканців (в США звільняють за вживання цього слова на роботі). Команда Трампа тут же подала до суду на Омаросу, посилаючись на договір про нерозголошення. Втім Маніголт-Ньюман стверджує, що нічого такого не підписувала.

Конфлікт США і Китаю

У п'ятницю Пентагон опублікував звіт, в якому йдеться про те, що Китай може нанести ядерний удар по американських військових базах в Японії і на острові Гуам у Тихому океані. Військова модернізація призвела до швидкої трансформації ракетних сил Китаю, а польоти китайських бомбардувальників в західну частину Тихого океану показують здатність Китаю провести точні звичайні і ядерні удари. Кілкьа днів тому видання The National Interest писало про те, що Росія, Китай чи США можуть випадково почати ядерну війну, а проста плутанина може стати причиною зникнення всього людства.

Трагедія в Генуї

В італійській Генуї у вівторок впав 50-метровий авмобильный міст. У момент катастрофи на ньому перебували 30 легковиків і три вантажівки. Деякі з них впали в річку, деякі - застрягли в конструкціях мосту. Рятувальники дістали з-під завалів уже тіла 38 людей. 16 осіб поранені, 9 з них дуже серйозно. Ще 20 можуть залишатися під бетонними уламками. Головний прокурор Генуї Франческо Коцці у всьому звинувачує людський фактор. Однак зазначимо, що на мосту нещодавно велися ремонтні роботи.

Відповідь ЗМІ Трампу

Майже 350 новинних видань по всьому світу за один день опублікували редакційні статті на захист свободи преси і критикою нападів президента США на ЗМІ. Такий флеш-моб організувало The Boston Globe два тижні тому, але явище тільки в четвер знайшло масовість. До числа сотень газет і сайтів увійшли The New York Times, Chicago Sun Times, Philadelphia Inquirer, Miami Herald і The Guardian. Організатори акції написали: "Заміна вільних ЗМІ на підконтрольні державі мас-медіа - перша ознака корупційного режиму в країні". Свобода преси записана в Першій поправці Конституції США.

У відповідь Трамп в своїх повідомленнях у Twitter звинуватив ЗМІ у брехні, назвавши The Boston Globe, CNN, The New York Times і The Washington Post "партією оппозціі".

Видання вважають інакше. Главі Білого дому явно не подобається те, що медіа перестали мовчати і відповіли на його атаки.