UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова стратегія економічного розвитку Китаю може завдати серйозного удару США — Bloomberg

Новий п’ятирічний план Китаю – це  попередження для підприємств у всьому світі.

Вже давно не секрет, що останнім часом зростає ворожнеча між США та Китаєм. Однак, Китай серйозно налаштований остаточно здобути домінування на міжнародній арені. А новий п’ятирічний план розвитку Китаю може завдати значного економічного стресу світу, який відновлюватиметься після згубного впливу пандемії коронавірусу, пише Bloomberg.

Світ повинен уважно спостерігати за тим, як Пекін готується представити нову п’ятирічну стратегію розвитку країни, орієнтовану на високотехнологічну галузь.

Між трильйонами доларів податкових стимулів, «легкими грошима» та широко прискореним кредитним циклом Китаю світові промислові гіганти знайшли попутний вітер. Статистика цього тижня показала, що замовлення на обладнання і механізми в Японії - провідний показник експорту капітальних товарів, зросли майже на 50% порівняно із серпнем.

Однак інвесторам слід бути обережними. Промислова політика Пекіна, яка встановлюється п’ятирічними планами, зазвичай призводить до шоку для функціонування цільових галузей промисловості, як всередині, так і за межами Китаю.

Для прикладу, можна помітити цікаву закономірність стосовно того, що зростання потужності тих чи інших галузей промисловості в Китаї призводить до погіршення показників цих промислових галузей в США.

У минулому така закономірність вражала меблеву промисловість та виготовлення іграшок. Загалом, Вашингтон не зазнавав непоправної шкоди від цього. Але зараз Китай все більше зосереджується на секторах, в яких обидві країни хочуть отримати першість, такі як 5G та ще одна галузь майбутнього, так звані «зелені технології».

А це справжній попереджувальний постріл для того, хто стане новим президентом США після майбутніх виборів.

Напруга зрозуміла. Коли Пекін викладає свій п’ятирічний план розвитку промисловості та перераховує галузі, на які найбільш активно буде орієнтуватися країна, реалізація цього плану призводить до того, що в середньому кількість компаній у цільових галузях в Китаї зростає на 30%. Тоді як у США зайнятість у цих сферах падає на 5%, а кількість копаній - на 7%.

Влада Китаю цього місяця збереться для розгляду та затвердження програм розвитку країни, які будуть оприлюднені на Всекитайських зборах народних представників наступного року. Очікується, що нова стратегія в першу чергу буде передбачати внутрішній попит для стимулювання економічного зростання, а також буде доповнена іноземними інвестиціями та технологіями.

Отже, що станеться, якщо Китай просунеться вгору по технологічному харчовому ланцюжку? Багато експертів погоджуються, що вплив зростання різних промислових галузей Китаю чинить досить негативний вплив на американців робочого класу через торгівлю. Більше падіння спостерігалося у галузях, де працювала кваліфікована робоча сила (порівняно з некваліфікованою).

Новий п’ятирічний план Китаю – це  попередження для підприємств у всьому світі.

Дослідження також показують, що китайська конкуренція в галузі інтелектуальної власності "має сильний і потужний негативний вплив" на довгострокове зростання продажів, реалізовані патенти та витрати на дослідження та розробки американськими фірмами.

Починаючи з 1950-х років, Китай видавав п'ятирічні плани, наслідуючи стратегію СРСР.

Супутні субсидії давали напрямок для руху економіки та бізнесу. Протягом десятиліть ці плани сприяли розвитку сільського господарства та промисловості.

До цього часу галузь новітніх технологій не займала важливого місця в п’ятирічних планах Китаю. У дванадцятому плані Китаю, який діяв з 2011 по 2015 рік, стратегія економічного зростання змінилася, оскільки темпи розвитку сповільнились у порівнянні з роками після вступу до Світової організації торгівлі.

Нинішній план згадує „інновації” більше 200 разів і наполягає на „Зроблено в Китаї 2025”  -політика, яка стала найбільшою проблемою в торгових суперечках Китаю із США.

Зараз Китай намагається здобути домінування з галузях високотехнологічного виробництва, сховищ даних та кіберпросторі. До того ж, саме ці сектори є найбільш важливими для інших впливових країн.

Виклики Китаю щодо здійснення власної промислової політики зростають, оскільки посилюються міжнародні політичні вітри, а світова економіка веде боротьбу з наслідками пандемії коронавірусу.

Інвестиції змушені ставати більш цілеспрямованими, «фіскальна скарбниця» знаходиться під тиском. Відновлення економік різних країн після COVID-19 було нерівним, і в світі зростає негативне ставлення до Китаю.

Та навіть попри всі перераховані перешкоди, Китай має на меті втілити свої зухвалі амбіції. Пекін вдосконалює нову інфраструктуру та орієнтує власну промисловість на технології 5G та новітні «зелені» екологічні технології.

Розбудова мережі 5G залишається головною метою. Реформування державних підприємств є черговим пріоритетом. Тим часом Робочий відділ Об’єднаного фронту Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, який підпорядковується безпосередньо центральним партійним чиновникам, зараз зосереджений на залученні приватних підприємств до тіснішої співпраці з державою.

Майбутній план буде не таким, як попередній: Пекін знає, що йому потрібно просунутися вгору і вийти з похмурої економічної реальності. Це повинно турбувати конкурентів, націлених на той самий промисловий та економічний простір, резюмує видання.