UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова хвиля коронавірусу в Європі виходить з-під контролю — FT

Лікарні заповнюються по всьому континенту в міру поширення нового варіанту вірусу та дефіциту вакцин.

Минуло вже більше року після початку пандемії коронавірусу і зараз Європа переживає чергову похмуру весну. Випадки COVID-19, госпіталізації та смертність зростають у багатьох країнах, оскільки континент зіштовхнувся з поширенням більш трансмісивного варіанту коронавірусу, дефіцитом вакцин та втомою громадськості від карантинних обмежень, пише Financial Times.

У Франції "коронавірус поширюється швидко і повсюдно", - заявив прем'єр-міністр Жан Кастекс у четвер в парламенті після того, як президент Еммануель Макрон оголосив про третій загальнодержавний локдаун, який включає обмеження на поїздки та закриття шкіл, а також продовжує комендантську годину.

Протягом останніх двох тижнів, за словами Кастекса, кількість зареєстрованих нових випадків хвороби у Франції зросла на 55 відсотків і становила близько 38 тисяч на день. У Бельгії кількість випадків за останні два тижні зросла на 95 відсотків, у Нідерландах на 48 відсотків, а в Німеччині на 75 відсотків. Частина тенденції зростання зафіксованих випадків також пов’язана зі збільшенням тестування на коронавірус.

Чергову хвилю COVID-19 в Європі спричинило різке поширення штаму вірусу B.1.1.7, вперше зафіксованого в Англії.

У Німеччині, найбільш густонаселеній країні ЄС, з середини березня різко зросла кількість госпіталізацій, повідомив Крістіан Карагіанідіс з міждисциплінарної асоціації інтенсивної терапії та екстреної медицини в країні.

«Якщо ситуація надалі буде рухатися такими темпами, то вже найближчим часом навантаження у лікарнях досягне критичної межі», - каже Карагіанідіс.

Наразі літні люди є пріоритетною групою для вакцинації в Європі. Однак, в реанімаціях із ускладненнями унаслідок коронавірусу перебувають не лише люди похилого віку, але й молодше населення.  

"Зараз пацієнти середнього та молодшого віку частіше потрапляють у реанімацію з коронавірусом", - сказала канцлер Німеччини Ангела Меркель у п'ятницю.

В Іспанії та Італії ситуація також погіршується.

"З поширенням «британського штаму», попри всі карантинні обмеження, ми не побачили падіння кількості випадків хвороби, на яке сподівалися", - сказав віце-президент італійської федерації лікарів Джованні Леоні.

Східна Європа теж сильно постраждала. У Польщі третя хвиля пандемії була найгіршою в єврозоні, країна фіксувала рекордну кількість випадків хвороби на день, що призвело до інтенсивної напруги у системі охорони здоров'я. Зараз у Польщі на апаратах штучної вентиляції легень та в лікарнях із COVID-19 перебуває найбільша кількість хворих із початку пандемії.

"Наразі ми переживаємо найважчі дні пандемії", - заявив міністр охорони здоров'я Польщі Адам Недзельський в телевізійному інтерв'ю минулого тижня.

У Чехії кількість випадків хвороби почала падати після того, як уряд запровадив суворий локдаун після погіршення ситуації наприкінці лютого.

Повільне розповсюдження вакцин обмежило здатність 27 держав-членів ЄС контролювати пандемію. Це різко контрастує зі швидким розповсюдженням вакцини в Ізраїлі, Великій Британії та США.

«У нас понад 200 тисяч лікарів, готових вакцинувати громадян, але відсутність самої вакцини все гальмує», - каже Леоні.

Протягом найближчих кількох тижнів кампанія вакцинації в Європі має розширитися. ЄС розраховує до вересня прищепити 70 відсотків дорослого населення - це близько 255 мільйонів людей.

"Держави-члени повинні бути готові до прискорення постачання вакцини", - заявив представник ЄС. 

Глобальні вакцинні війни посилили напруженість між Великою Британією та ЄС, і навіть спричинили суперечки між членами блоку через розподіл препаратів.

Угорщина - яка останнім часом спостерігає найбільшу кількість смертей на душу населення в ЄС і має один із найвищих у світі показників смертності від COVID-19, зараз знаходиться на першому місці в рейтингу вакцинації із 27 країн-членів, де понад 20 відсотків людей вже отримали принаймні одну дозу вакцини. Але такі «вакцинні успіхи» Угорщини пов’язані з тим, що країна не чекала схвалення Європейського медичного агентства та імпортувала дві китайські і одну російську вакцини.

Очікуючи вакцини, уряди Європи намагаються переконати своїх громадян прийняти подальші жорсткі карантинні обмеження.

«Німеччина терміново потребує жорсткого локдауну на два тижні, обов'язкових тестів на коронавірус у школах і набагато швидших темпів вакцинації", - сказав Карагіанідіс.

Директор Інституту глобального здоров'я Женевського університету Антуан Флехо розкритикував аргументи деяких європейських лідерів про те, що їм потрібно уникати надмірно обтяжливих локдаунів, щоб урятувати економіку.

Такі країни, як Японія, Південна Корея, Австралія та Нова Зеландія, каже Флахо, вдалися до агресивної політики стримування пандемії, при цьому, економіка країн відносно не сильно постраждала, оскільки вони швидше повернулись до нормального життя після жорстких обмежень.

Однак, можливо, вже пізно запроваджувати повні локдауни в Європі, заявив епідеміолог Мартін Блач'єр.

«Уряди Німеччини та Франції вже усвідомлюють, що знову заблокувати країни неможливо. Люди божеволіють, тому не хочуть сидіти вдома», - каже Блач'єр. Поки не з’явиться більше вакцин, Європа покладається на соціальну дистанцію, тестування на коронавірус та відстеження контактів.

Читайте також: У Франції почався загальнонаціональний локдаун на чотири тижні

Станом на понеділок, 5 квітня у світі зафіксовано 131 212 766 випадків зараження COVID-19, свідчать дані інтерактивної карти поширення коронавірусу від Центру системних досліджень при Університетові Джонса Хопкінса.