В кінці цього місяця, якщо все відбудеться за планом, ракета під назвою Falcon Heavy стартує з мису Канаверал у Флориді, 3. Її мета - вивести спортивну машину на орбіту Сонця. Falcon Heavy - найновіша розробка компанії SpaceX, яку заснував американський мільярдер і винахідник Ілон Маск. Машина, яка буде вантажем, теж належить Маску і виготовлена компанією Tesla.
SpaceX, окрім заробляння грошей, має дуже чітку ціль зробити можливими космічні подорожі для людей, а також колонізувати Марс. До того Falcon Heavy може заробляти тим, що буде виводити супутники на орбіту і возити туристів на короткочасні мандрівки навколо Місяця.
Амбітна мрія Маска в тому, щоб вивести людство за межі їхньої рідної планети. Але те, що відбувається в космосі сьогодні, відображає баланс сил на Землі. Про це сьогодні пише The Economist.
В часи комсічної гонки між США і СРСР небо було фронтом Холодної війни двох ідеологій. З того часу відбулася не лише зміна розташування сил між країнами. Зсув відбувся також між урядами і приватними особами.
Видання звертає увагу, що нинішнє змагання між країнами триває і в космосі. Китай, приміром, здіймає багато шуму навколо Марсу. Минулого року він виділив частину пустелі на північному заході країни, вважаючи її схожою на марсіанську поверхню. Тут будуть тренуватися "тайконавти" для місії на сусідню планету. Китай також переносить свій головний космодром з півночі на південь країни. Частково це відбувається заради додаткової швидкості під час запуску за рахунок обертання Землі. В США тим часом президент США Дональд Трамп підписав розпорядження, щоб NASA почала готувати повернення американських астронавтів на Місяць.
Втім, якщо порівнювати з 60-ми роками минулого століття, події відбуваються значно повільніше. Рішення Трампа не мало жодних точних дат, китайські амбіції відправити чоловіків і жінок на Місяць здаються такими ж безнадійними. Таке ослаблення у питаннях, пов'язаних з космосом, можна пояснити тим, що перша космічнв гонка була змаганням між капіталізмом і плановою економікою. Хоча зусилля NASA з організації пілотованої місії на супутник Землі, напевне, були найбільшою плановою операцією в історії США. Відсутність інтенсивної боротьби за космос відображає на спокійнішу природу суперництва супердержав на Землі, а також поширення технологій і багатства.
Кількість "космічних" країн сьогодні значно більша, ніж у 1960-х роках, коли лише США і Радянський Союз відправляв кораблі в небо. Тепер, окрім Америки, Китаю і Росії, ще Європа, Індія і Японія мають космічні програми, які можуть відправляти автоматизовані станції не лише на Місяць, а й на інші небесні тіла.
Що ж стосується ідеї про приватну космічну програму, в минулому столітті вона б викликала лише сміх. А тепер таких кілька. У Ілона Маска є конкуренти: від компанії Blue Origin, яку підтримує засновник Amazon Джеф Безос, до динамічного стартапа Rocket Lab. Запуск супутників став хорошим бізнесом, тому він цікавить бізнесменів. Той факт, що заможна людина хоче витрачати свої гроші на ризикований космічний проект, такий як запуск місії на Марс, інтригує і водночас дає хороший критерій того, наскільки багатими деякі люди стали.
Покищо приватні космічні програми: комерційні чи донкіхотські, - функціонують здебільшого в США. У майбутній боротьбі за Марс будуть брати участь як компанії, так і країни. І це стане кращою перевіркою для економічних систем, ніж перша гонка за космос.
Раніше видання Bloomberg писало, що битва за Місяць починається. Все більше країн і компанії планують польоти на супутник Землі з метою вивчити можливість добування там корисних копалин. В цей час з'явилися ті, хто хоче, щоб ООН розробила відповідні правила, поки не пізно.
Також повідомлялося, що Японія до 2030 року планує відправити людей на Місяць. Астронавти займуться пошуками покладів льоду або води на південному полюсі супутника Землі.
А Китай має намір до 2018 року виростити картоплю на Місяці. Дослідники хочуть перевірити, чи зможе насіння і комахи вижити на поверхні супутника Землі і дозволять виявити важливі особливості запуску майбутньої людської місії.