Уряд Норвегії має намір в 2016 році значно наростити витрати на оборону, розвідку і розвиток заполярних областей. У фінальній версії проекту бюджету на наступний рік оборонні витрати пропонується збільшити на 12% - з 43,8 до 49,1 млрд крон ($ 5,3 до $ 6 млрд).
Зокрема, більш ніж на 20% збільшиться фінансування норвезької служби військової розвідки, якої в 2016 році влада має намір виділити 1,55 млрд крон ($ 188 млн). У проекті бюджету зазначається, що "спостереження за ситуацією в Росії" і в Арктиці буде пріоритетом для розвідслужби.
Додаткові 240 млн крон ($ 30 млн) пропонується також виділити на розвитку норвезького полярного кола, щоб серед іншого "посилити військову присутність в північних регіонах країни, збільшивши кількість місій, виконаних літаками морської розвідки "Оріон" і підводними човнами.
"Російська активність в Арктиці, а також збільшення її військового потенціалу в цілому повинні враховуватися при оцінці викликів, що стоять перед північними регіонами у сфері оборони і безпеки", - йдеться в документі.
Однак у проекті бюджету Норвегії підкреслюється, що хоч події в Україні і привели до значного охолодження відносин між Росією і Заходом, "співробітництва у важливих областях, має величезну цінність для обох країн, буде продовжуватися".
Росія продовжує нарощувати військову присутність в Арктиці і одночасно намагається переконати інший світ, що не прагне зробити Північний полюс новою зоною політичного і військового протистояння. Як пише Олексій Коваль у статті DT.UA ситуація навколо Арктики з кожним місяцем стає все гарячіше. Ще у 2001 р. Росія зробила першу спробу довести своє право на шельф за межами 200-мильної зони, але тоді Комісія ООН з меж континентального шельфу вважає непереконливими доводи росіян.
Нещодавно Росія з помпою оголосила, що її вченим в результаті декількох експедицій (остання завершилася у жовтні 2014-го) вдалося отримати нові дані про те, що підводні хребти Ломоносова і Менделєєва є продовженням російської континентальної окраїни (знаходиться між ними улоговину Підводників Росія також приписала собі). Крім того, згідно з повідомленням Міністерства природних ресурсів РФ, у заявку для ООН включений частково хребет Гаккеля. Таким чином, Росія висуває претензії на Північний полюс. Детальніше про це читайте у статті "Арктичний виклик Росії".