UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нобелівську премію миру присудили за боротьбу проти пригноблення жінок в Ірані

Її отримає Наргес Мохаммаді.

Триває Нобелівський тиждень, під час якого називають цьогорічних лауреатів престижної нагороди. Так, вже були оголошені володарі премії у галузі фізіології чи медицини, фізики, хімії та літератури. У п'ятницю традиційно назвали лауреатів Нобелівської премії миру.

Читайте також: Один із лауреатів Нобелівської премії з фізики вирішив передати її на допомогу українцям

Цього року її отримає Наргес Мохаммаді із формулюванням "за її боротьбу проти пригноблення жінок в Ірані та за просування прав людини та свободи для всіх".

"Її відважна боротьба коштувала величезних особистих втрат. Загалом режим заарештовував її 13 разів, п'ять разів засуджував і засудив загалом до 31 року ув'язнення та 154 ударів батогом. Поки я говорю, Мохаммаді все ще перебуває у в'язниці", - заявила голова Нобелівського комітету Норвегії Беріт Райс-Андерсен під час оголошення.

У вересні 2022 року в Ірані померла 22-річна Махса Аміні, яку заарештувала поліція моралі за порушення закону про хіджаб. Після цього в країні спалахнули протести проти режиму, який прийшов до влади у 1979 році.

Під гаслом «Жінка – Життя – Свобода» сотні тисяч іранців взяли участь у мирних протестах проти жорстокості влади та утисків жінок. Понад 500 демонстрантів було вбито, тисячі отримали поранення, близько 20 тисяч було заарештовано.

"Девіз, прийнятий демонстрантами – «Жінка – Життя – Свобода» – якнайкраще відображає самовідданість і роботу Наргес Мохаммаді", - йдеться у заяві Нобелівського комітету.

Нагадаємо, серед фаворитів на здобуття Нобелівської премії миру цього року називали президента України Володимира Зеленського та російського опозиціонера Алєксєя Навального. Але експерти вважали присудження нагороди одному з них малоймовірним. З одного боку, Зеленський є військовим лідером, а з іншого – минулого і позаминулого року премію миру росіяни вже отримували.

Нобелівську премію миру 2022 року розділили ув'язнений білоруський правозахисник Алесь Бяляцький, російську група «Меморіал» та українська організація «Центр громадянських свобод». Премію сприйняли як різкий закид авторитарному правлінню президента Росії Владіміра Путіна.