UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина відзначить День перемоги без притаманної Росії "показухи" - The Economist

Німці пригадують свою вину за війну і поминають постраждалих від рук Союзників.

70-та річниці закінчення Другої світової війни в Німеччині буде виглядати зовсім не так, як в Росії, де 9 травня завжди проходить пафосно.

На противагу російському способу святкування, німці бачать нагоду закликати до примирення і моральної чесності. Про це пише видання The Economist.

"Вони пригадують власні страждання включно з масовими зґвалтуваннями німецьких жінок солдатами країн Союзників. Але головним чином, вони приймають відповідальність за біль, якого німці завдали іншим", - йдеться в статті.

Видання нагадує, що як у червні на день визволення в'язнів концтабору Берґен-Бельзен у Нижній Саксонії президент ФРН Йоахім Гаук заявив, що вина його країни незмірно велика. Схожі слова сказала і канцлер Ангела Меркель у Дахау.

В цей же час, перед 70-ю річницею Другої світової війни проходить, можливо, останній суд над колишнім нацистом Оскаром Грюнінгом, який був бухгалтером в концтаборі Аушвіц. Його робота полягала в тому, щоб проводити облік всіх грошей і коштовностей, які вилучали у в'язнів і відправляли в Берлін. Грюнінга звинувачують у причетності до вбивства 300 тисяч євреїв з Угорщини.

Видання зауважує, що на відміну від більшості попередніх подібних судових справ, Грюнінг визнає свою вину.

"У мене немає сумнівів, що я розділяю моральну вину", - сказав колишній нацист, додавши, що його юридичну вину повинен встановити суд.

"Зі смиренням і каяттям, я прошу пробачення", - додав Грюнінг.

Видання пише, що принаймні один єврей пробачив колишньому нацисту. Під час розгляду справи проти нього Ева Мозес Кор, яка була ув'язнена в Аушвіці і стала жертвою страшних експериментів над людьми, підійшла до Грюнінга і обняла його. Однак інші присутні на слуханні колишні в'язні концтабору зауважили, що це "особиста позиція пані Кор".

Німеччина буде відзначати День перемоги 8 травня, хоча в Росії святкування відбудеться на день пізніше. В 1985 році президент ФРН Ріхард Фон Вайзіекер закликав німців відзначати в цей день "не свою поразку, а визволення". Нині ж президент Йоахім Гак закликає "захищати людську гідність" і протистояти проти "несправедливості".

Цього року більшість лідерів Європи відмовилися їхати на парад в Москві з нагоди Дня перемоги через військову агресію Росії проти України. В Москві заявили, що європейці не хочуть святувати 9 травня разом з президентом Володимиром Путіним нібито "через тиск США". В цей же час, видання The Times писало, що Європі не варто ігнорувати 70-ту річницю Дня перемоги і святкування в Росії. Навпаки, Заходу варто скористатися Днем перемоги проти Путіна, продемонструвавши, що санкції і тиск не націлені проти росіян, а саме проти некомпетентного президента.

В цей же час, в інтерв'ю виданню Colta Лілія Шевцова, старший науковий співробітник інституту Брукінгса – одного з найважливіших аналітичних центрів США, мілітаризація обернеться для Росії катастрофою і прискорить падіння системи. Вона нагадала про виведення, зробленому аналітиком цивілізацій Арнольдом Тойнбі: держава, яка тисне на педаль мілітаризації і пошук ворога, вступає на шлях самогубства.