UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина, Франція і Британія запускають спецмеханізмами розрахунків з Іраном

Він потрібен, щоб обійти санкції США проти Тегерана.

Уряди Німеччини, Франції і Великої Британії створили механізм розрахунків з Іраном в обхід антиіранських санкцій США. Про це повідомив у четвер німецький телеканал NDR.
Зазначається, що мета механізму, який отримав назву INSTEX, полягає в тому, щоб врятувати Спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо іранської ядерної програми. За даними телеканалу, INSTEX буде представлений у вигляді приватної компанії зі штаб-квартирою у Франції і керуючим - представником Німеччини. У наглядовій раді компанії також буде присутній представник Великої Британії. Інші країни ЄС при бажанні зможуть приєднатися до INSTEX. Однак потрібно тижні, перш ніж механізм зможе заробити.
При цьому Берлін відмовляється ігнорувати інші аспекти іранської політики. У цьому контексті МЗС Німеччини згадав дії Тегерана на Близькому Сході, розвідувальну діяльність в Європі і ситуацію з правами людини в Ірані.
Європейські країни хочуть врятувати ядерну угоду з Іраном, після того як Трамп заявив про рішення вивести США з неї, звинувачуючи Тегеран в тому, що він таємно продовжує розробляти ядерну зброю. Компанії-гіганти почали йти з Ірану ще до вступу санкцій в силу. Мета країн Європи - допомогти європейським компаніям продовжити співпрацю з Іраном, незважаючи на американські санкції.
Адміністрація президента США Дональда Трампа з 5 листопада відновила всі санкції проти Ірану, які раніше були зняті в рамках "ядерної угоди" 2015 року; обмежувальні заходи торкнуться експорту нафти, судноплавства, банківської і всіх інших галузей, що стосуються економіки. Міністр фінансів США Стів Мнучін заявив про те, що кінцевою метою санкцій є стримування агресивної поведінки режиму в Тегерані. Держсекретар США Майк Помпео повідомив про те, що Китай, Індія, Греція, Італія, Тайвань, Японія, Туреччина і Південна Корея зможуть півроку купувати нафту в Ірану в обхід санкцій США. Помпео нагадав, що США не дозволять Європі вести бізнес "на два фронти".