UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нещодавнє випробування КНДР надвеликих РСЗВ могло бути перевіркою перед експортом до Росії — Bloomberg

Передача ракет КНДР до РФ викликала занепокоєння, що Північна Корея може спробувати експортувати зброю до інших країн, окрім Росії.

Цього тижня північнокорейський лідер Кім Чен Ин керував випробуванням із застосуванням надвеликих реактивних систем залпового вогню 600-міліметрового калібру. У Південній Кореї не виключають, що чергове випробування КНДР могло бути способом для Пхеньяна перевірити свої ракети, аби продати їх Росії, повідомляє Bloomberg.

Читайте також: Заводи КНДР працюють «на повну», щоб постачати боєприпаси в Росію – Yonhap

Як написали державні ЗМІ КНДР, ракети були випущені серіями з шести пускових установок. Експерти з питань озброєнь заявили, що, ймовірно, це були балістичні ракети малої дальності KN-25 з того ж “сімейства” озброєнь, які Кім раніше відправив Росії для використання проти України.

Перед тим, як Північна Корея оприлюднила деталі і фотографії своїх чергових випробувань зброї, міністр оборони Південної Кореї Шин Вон Сік заявив, що неясно, чи були ці навчання проведені для зміцнення передових сил Пхеньяна, або ж для перевірки того, як Кремль може використати ракети проти України.

"Існує велика ймовірність, що це фінальна перевірка ефективності перед експортом до Росії", - сказав Шин журналістам.

США, Південна Корея та інші країни звинуватили Північну Корею у відправці Росії новітніх балістичних ракет. Повідомлялося, що це можуть бути ракети Hwasong-11, широкий клас балістичних ракет малої дальності, які можуть вражати цілі з високим ступенем точності, кажуть експерти з питань озброєнь.

KN-25 є частиною цього класу. Ракета має дальність польоту близько 380 кілометрів і вперше була випробувана в 2019 році.

Північна Корея показала шість ракет, що запускаються одночасно, на фотографіях, які оприлюднили державні ЗМІ країни. Південна Корея і Японія зафіксували два запуски з інтервалом близько 40 хвилин, причому в Токіо заявили про фіксацію запуску трьох ракет, а Сеул - що було випущено більше шести ракет. Різні дані можуть свідчити про складність відстеження ракет, запущених одночасно безпосередньо поруч одна з одною.

Читайте також: Росія відновлює перевезення озброєнь із КНДР морем − NK PRO

"Що трохи заплутує і навіть бентежить, то це те, як ці реактивні системи залпового вогню були спочатку оцінені як Південною Кореєю, так і Японією", - сказав науковий співробітник з питань оборони і військового аналізу в Міжнародному інституті стратегічних досліджень Джозеф Демпсі.

Дослідник аналітичного центру Корейського форуму з питань оборони і безпеки Шин Джонг Ву сказав, що важко точно виявити всі ракети за допомогою радарів, коли вони пролітають так близько одна до одної.

Міністр оборони Південної Кореї заявив, що КНДР відправила близько семи тисяч морських контейнерів зі зброєю після зустрічі Кіма й Путіна на саміті у вересні минулого року. Вони можуть вмістити близько трьох мільйонів снарядів калібру 152 мм.

Росія у відповідь надає Північній Кореї продовольство, сировину і деталі, що використовуються у виробництві зброї. За словами південнокорейського міністра, продовольча підтримка допомогла Кіму стабілізувати ціни на товари першої необхідності. Якщо обсяги поставок зброї зростуть, Росія, ймовірно, передасть Кіму більше військових технологій, що посилить загрозу з боку Пхеньяна в регіоні, додав він.

Вартість однієї лише артилерії, ймовірно, становить кілька мільярдів доларів, і допомога з боку Росії може стати найбільшим поштовхом для економіки Північної Кореї з часів приходу до влади Кіма. Москва і Пхеньян заперечують звинувачення в поставках зброї.

Згідно з даними, зібраними Корейським інститутом оборонного аналізу у 2022 році, ракети Hwasong-11 коштували близько п'яти мільйонів доларів за одну. Але з того часу КНДР наростила виробництво, що, ймовірно, призведе до зниження виробничих витрат.

Передача ракет викликала занепокоєння, що Північна Корея може спробувати експортувати зброю до інших країн, окрім Росії. КНДР експортує ракетні технології і системи з 1980-х років, але через санкції та інші проблеми можливості для цього скоротилися, йдеться у минулорічній доповіді британського аналітичного центру RUSI. Однак торгівля з Москвою може “відкрити двері” для Кіма.

Читайте також: Південна Корея і США тренуються збивати ракети КНДР

Військово-технічне співробітництво Москви та Пхеньяна є спільним викликом для Києва та Сеула, адже воно подовжує здатність РФ затягувати війну проти України та збільшує військову напругу на Корейському півострові. Про те, як Україна та Південна Корея разом мають реагувати на цей виклик — читайте у статті Наталії БутирськоїКорейські ракети для Росії. Чим Путін заплатив КНДР і як це загрожує Україні”.