Той факт, що Євросоюз хоче запроваджувати закони і добиватися їх виконання на своїй території, нікому не здається сумнівним чи дивним. Але у прем'єр-міністра 3, вочевидь, проблеми з такою вимогою.
Про це в своїй статті пише оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор, нагадуючи, як минулого тижня Дмитро Медведєв заявив, що спроби Брюсселя регулювати "Північний потік-2" націлені на те, щоб ускладнити побудову газопроводу і змусити Москву відмовитися від проекту.
Коментарі Медведєва прозвучали у відповідь на законодавчу ініціативу Єврокомісії, яка вимагає, щоб всі великі ГТС, які пролягають через територію ЄС, відповідали правилам союзу щодо прозорості, доступності і ефективності. Вони включають також вимогу встановлювати недискримінаційні тарифи, а також подавати прозору звітність. Крім того, йдеться про антимонопольні заходи, серед яких вимога надати щонайменше 10% доступу потужностей третім сторонам, а також вимогу, яка забороняє, щоб ГТС володів постачальник газу.
Говорячи про всі ці регуляції, віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович сказав, що вони необхідні для забезпечення "необхідної ясності і юридичної визначеності", а "Північний потік-2" не може бути збудований "поза законом". На думку оглядача, все це звучить розумно.
Але факт, що російський прем'єр-міністр бачить проблему в тому, що ЄС вимагає від усіх газопроводів на своїй території виконання правил союзу, насправді багато говорить про те, що сходило з рук російським енергетичним компаніям у минулому.
Більше того, той факт, що Москва не хоче грати за тими ж правилами, що і всі інші на європейському енергетичному ринку, дещо говоривть про розрив, який існує між Росією і Заходом у питанні верховенства закону.
Єврокомісія вважає, що "Північний потік-2" може нашкодити і Євросоюзу. Адже його побудова може спричинити збільшення імпорту російського газу, що посилить енергетичне домінування Росії в Європі і завадить диверсифікації поставок.
Згідно з розрахунками експертів угорського аналітичного центру REKK, сценарій поставок газу по "Північному потоку-2" може призвести до збільшення розриву між цінами на газ у Західній і Східній Європі до 2020 року.
Детальніше про ризики "Північного потоку-2" читайте в статті Олени Павленко "Третій непрохідний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".