Група колишніх високопоставлених чиновників США у сфері національної безпеки провела таємні переговори з представниками Росії, наближеними до Кремля, а також в головним дипломатом Росії, щоб закласти основу для потенційних переговорів про припинення війни в Україні.
Про це повідомляє NBC News з посиланням на півдесятка людей, поінформованих про перебіг цих зустрічей американських і російських представників. Видання пише про «кулуарну дипломатію високого рівня», в рамках якої глава МЗС РФ Сєргєй Лавров зустрівся з членами американської групи на кілька годин у квітні в Нью-Йорку. Про це NBC News повідомили 4 колишніх і 2 чинних посадовців.
«На порядку денному квітневої зустрічі були деякі з найгостріших питань війни в Україні, такі як доля утримуваних Росією територій, які Київ, можливо, ніколи не зможе звільнити, і пошук невловимого дипломатичного виходу, який міг би бути прийнятним для обох сторін», - йдеться в статті.
Джерела видання розповіли, що в розмові з Лавровим брали участь колишній дипломат і чинний президент Ради з міжнародних відносин Річард Хаас, який скоро залишить свій пост. До групи приєдналися експерт з питань Європи Чарльз Купчан і експерт з питань Росії Томас Грем. Вони обоє в минулому працювали в Білому домі і Держдепартаменті.
NBC News пише, що метою переговорів було зберегти канали зв'язку з Росією відкритими, де це можливо, і визначити, де могли б пройти майбутні переговори, якими могли б бути компроміси для припинення війни.
«Обговорення відбувалися з відома адміністрації Байдена, але не за її вказівкою. А колишні чиновники, які брали участь у зустрічі з Лавровим, згодом проінформували Раду національної безпеки Білого дому про те, що відбулося», - розповіли виданню два джерела.
News News пояснює, що в дипломатичному світі такі дискусії називають «дипломатією другого рівня» (Track II). Це форма неофіційної взаємодії за участю приватних осіб, які не працюють в уряді. У випадку з Лавровим зустріч відбулася в форматі «Track 1,5», що означає, що з одного боку в діалозі беруть участь чинні посадовці. Такий формат взаємодії з’явився тому, що на високому рівні уряди США і Росії не контактували для обговорення російської війни проти України. Наразі не відомо, як часто відбувалися такі негласні дискусії і чи це частина певних організованих зусиль.
«Але з американського боку в дискусіях брали участь деякі колишні чиновники Пентагону, в тому числі Мері Бет Лонг - колишня помічниця міністра оборони США з великим досвідом роботи в питаннях НАТО», - сказали виданню два джерела.
А щонайменше один колишній американський чиновник відвідав Росію для обговорення війни в Україні. Крім Лаврова з російської сторони, в дискусіях брали участь вчені, керівники великих аналітичних центрів і дослідницьких інститутів та інші представники російської зовнішньополітичної сфери, які вважаються наближеними до Владіміра Путіна або перебувають на постійному зв'язку з представниками Кремля.
NBC News пише, що інформація про такі контакти з’явилася на тлі ознак, які вказують на бажання США і союзників, щоб «Москва і Київ перейшли до мирних переговорів восени, коли нинішній український контрнаступ закінчиться». Зустріч з Лавровим у квітні відбулася під час його рідкісного і короткого візиту в США, де він головував у Раді Безпеки ООН на ротаційній основі. Приблизно в той же час Хаас і Купчан написали розлогу статтю в журналі Foreign Affairs, в якій описали те, що вони назвали «планом переходу з поля бою за стіл переговорів».
Стаття вийшла під заголовком: «Заходу потрібна нова стратегія в Україні». В ній Хаас і Купчан перипустили, що після контрнаступу України може виникнути патова ситуація, тому вони порекомендували США почати закладати основу для обговорення припинення вогню, в рамках якого і Росія, і Україна відведуть війська від лінії фронту, «фактично створивши демілітаризовану зону».
«Нейтральна організація - або ООН, або ОБСЄ - направила б спостерігачів для моніторингу та забезпечення дотримання режиму припинення вогню і відведення військ. Якщо припустити, що перемир'я триватиме, то за ним повинні послідувати мирні переговори», - писали колишні американські чиновники.
Ключове питання полягає в тому, чи продовжить американська група переговори після збройного заколоту найманців «Вагнера», яке змінило уявлення про розподіл влади в Москві. Дискусії також відбувалися паралельно з прямими американо-російськими розмовами про затриманого американського журналіста Евана Гершковича.
Переговори у форматі Track II вже давно відіграють важливу роль в американській дипломатії. Зокрема, вони проводилися для вирішення питань в сфері контролю над озброєннями, часто надаючи менш формальну можливість випробувати ідеї паралельно з офіційними переговорами між урядами.
«Однак у контексті війни в Україні ідея про те, що колишні американські посадовці неофіційно взаємодіють з росіянами, викликала розкол у середовищі американських дипломатів, дослідників зовнішньої політики і фахівців з національної безпеки», - йдеться в статті.
«Я хвилююся про те, які меседжі можуть бути передані таким чином, а також чи не пошлемо ми неявний сигнал, що ми відчайдушно прагнемо домовитися. Зараз нам насправді потрібно ізолювати Путіна і тиснути на нього», - сказав колишній офіцер армії США Бредлі Боумен.
Майкл МакФол, який був послом США в Росії в часи адміністрації Барака Обами, сказав, що скептично ставиться припущення, що сьогодні в Москві існують підходящі для формату Track II люди з прямим доступом до Путіна, які б могли стати неформальними посередниками. Обговорення шляхів вирішення війни без участі українців за столом переговорів може підірвати наполягання адміністрації Джо Байдена на тому, що майбутнє України не буде визначатися залаштунковими угодами між великими державами, - додав МакФол.
Колишній директор з питань Росії і Східної Європи в Раді національної безпеки США Метт Діммік сказав, що навіть обговорення потенційних угод з Росією без участі України може підірвати важелі впливу Києва.
«Україні не потрібно і вона не хоче, щоб посередники почали приїжджати і пропонувати рішення щодо припинення вогню, а потім робили спроби підштовхнути Європу і США до примушування України рухатися в цьому напрямку. Київ усвідомлює, що його шлях до безпечного майбутнього лежить через російські лінії оборони. Тому він не залишає Росії іншого вибору, окрім як почати шукати свій власний вихід з України», - сказав Діммік.