НАТО розглядає можливість довгострокової військової присутності у Східній Європі для зміцнення своєї оборони, заявив у понеділок генеральний секретар Єнс Столтенберг, оскільки напруженість у зв'язку з нарощуванням російської військової могутності поблизу України залишається високою.
«Ми розглядаємо довгострокові коригування нашої позиції, нашої присутності у східній частині альянсу. Остаточне рішення щодоцього ще не ухвалене, але зараз у НАТО йде процес», - сказав він журналістам у Брюсселі, передає Reuters.
Очікується, що міністри оборони країн НАТО обговорюватимуть поповнення на наступній зустрічі 16-17 лютого. Західні уряди закликали Москву вивести війська від кордонів України, особливо якщо Росія хоче, щоб менша кількість військ розміщувалась у східних країнах-союзниках НАТО.
"Якщо Росія дійсно хоче, щоб НАТО було менше біля її кордонів, вона отримає зворотне", - сказав Столтенберг, маючи на увазі реакцію НАТО на розгортання бойових груп на своїй східній території після окупації Москвою Криму в 2014 році.
За словами офіційних осіб, розгортання військ НАТО від Балтійського моря до Чорного моря було навмисно невеликим, щоб спробувати утримати, але не спровокувати подальшу російську агресію. Угорщина та Словаччина згадувалися західними офіційними особами як потенційні місця розміщення військ НАТО, хоча жодних рішень прийнято не було.
На додаток до американських військ, що вже перебувають у Польщі, близько 1700 військовослужбовців США, переважно з 82-ї повітряно-десантної дивізії, перекидаються цього тижня з Форт-Брегга, Північна Кароліна, до країни.
Росія почала стягувати війська до кордонів з Україною навесні минулого року. Москва розглядає стотисячну армію біля меж суверенної держави як ефективний інструмент шантажу Заходу та тиску на Київ. Союзники розглядають різні сценарії розвитку подій, включаючи повномасштабне вторгнення Росії та насадження в Україні маріонеткового уряду.