UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО переміг Росію у грі м'язами на Балканах – The Economist

Приєднання Чорногорії означає, що все узбережжя Адріатичного моря переходить під контроль НАТО.

Росія відреагувала дуже агресивно, коли НАТО офіційно запропонував Чорногорії стати 29-м членом військового об'єднання у грудні. У російському МЗС заявили, що це крок "до відкритої конфронтації". Москва пообіцяла "відповісти належним чином".

Віктор Озьоров з російського Міноборони погрожував розірвати спільні з чорногорцями військові проекти. Подгоріца не зрозуміла цих погроз, оскільки в неї немає такої співпраці з Москвою. Експерт з питань російсько-балканських відносин Димитар Бечев зауважив, що між російською риторикою і діями є "велика прогалина".

Про це сьогодні пише The Economist. Через десятиліття після завершення війни між Сербією і Косово, Росія і НАТО продовжують боротися між собою за вплив на Західні Балкани. Армія Чорногорії крихітна, але її прийняття в Альянс означає, що важлива частина узбережжя Адріатичного моря буде під контролем західних союзників. Которська затока, яка сьогодні належить Чорногорії, мала велике стратегічне значення для югославських військово-морських сил, а ще раніше – для айстро-угорського флоту. Албанія і Хорватія приєдналися до НАТО в 2009 році. А тепер ще одна прогалина на карті буде заповнена за рахунок членства Чорногорії.

В 2014 році російські туристи становили 30% іноземців, які приїхали відпочивати в Чорногорію. Частково це було тому, що балканська країна лишалася єдиним місцем на узбережжі Середземномор'я, куди можна було потрапити без візи. На росіян також припадає також велика частина інвестицій в країні, а історичним зв'язкам з Москвою близько 300 років. Але жодна з цих обставин не змусила уряд Чорногорії відмовитися від введення санкції разом з ЄС проти Росії, коли вона вторглася в Україну. У свою чергу, Боснія і Герцеговина, Сербія і Македонія не зробили цього.

Приєднання Чорногорії до НАТО означатиме, що ще чотири балканські країни, які ще не мають членства, стануть оточеними силами Альянсу. Бажання Македонії приєднатися заблокувала Греція, якій не подобається назва сусідньої країни. Боснія і Герцеговина в глухому куті через політичний розділ згідно з міжнародними умовами. Косово офіційно не має армії, але з 1999 року його безпекою займається саме НАТО. Сербія поки не хоче приєднуватися до військового блоку, пам'ятаючи про те, як його авіація впродовж 10 тижнів бомбила сербську територію.

Офіційно Сербія займає нейтралітет. Її війська проводили спільні навчання з армією Росії впродовж останніх двох років. Хоча якщо звернути увагу на ЗМІ країни, то може здатися, ніби Сербія однаково віддалена як від НАТО, так і від Росії. Принаймні уряд країни хоче, щоб громадяни так думали. Але насправді ситуація зовсім не така.

Минулого січня Сербія підписала угоду про співпрацю з НАТО. З 2006 року її війська тренують американські підрозділи Національної гвардії з Огайо. Насправді сербська армія частіше бере участь в навчаннях НАТО, ніж в російських. Сербський експерт Даніель Сунтер вважає, що Белград тепер "дуже близький партнер" західного альянсу. У економічному плані Росія лишається найбільшим постачальником енергоносіїв для Сербії, але ЄС – найбільшим торговельним партнером. А плани Кремля прокласти через сербську територію нову газотранспортну систему провалилися.

В цей же час, Росія докладає зусилля, щоб лишатися помітною на Балканах. Її пропагандистська інформаційна агенція "Спутник" відкрила телеканал і радіостанцію сербською мовою.

У свою чергу, Чорногорія у жовтні звинуватила Росію у організації антиурядових протестів. Між сербами і чорногорцями Москва лишається популярною, але дуже далекою. Минуло 12 років від тоді, як російські війська брали участь у миротворчій місії на Балканах. Бечев каже, що їхнє виведення в регіоні сприйняли як сигнал про те, що Балкани віддали у сферу вплину Заходу. І тепер балканські уряди, хоч і будуть маневрувати в пошуках кращої угоди, але завжди будуть обирати Захід.

Видання Der Spiegel писало, що НАТО невипадково обрав новим членом саме Чорногорію. Експерт Ненад Копрівіца з організації "Центр за демократію і права людини" вважає, що НАТО, приєднавши Чорногорію, також здобуває перемогу у протистоянні з Кремлем за вплив на Західних Балканах.

Раніше видання Wall Street Journal писала, що НАТО коливається з членством Чорногоріїчерез страх перед Росією. "Це може розлютити Москву і підтвердити її уявлення про експансію Заходу. Але відмова може стати підтвердженням, що у Росії є право блокувати вступ країн в Альянс", - йдеться в статті.

У свою чергу Сполучені Штати в котре заявили про готовність підтримати членство Подгориці в НАТО за умови продовження реформ та зміцнення громадської підтримки вступу в Альянс.

У Росії практично немає шансів запобігти зближення Чорногорії з НАТО дипломатичними шляхами. Тому в хід можуть бути пущені "гібридні" або нетрадиційні методи підривної діяльності з метою розхитати ситуацію в Чорногорії зсередини, пише Олексій Коваль у статті для ZN.UA.

Детальніше про політику НАТО і РФ щодо Чорногорії читайте у статті "НАТО і Росія почали бій за Чорногорію" на DT.UA.