Було досить іронічно, коли Раджеп Таїп Ердоган, як і учасники військового перевороту проти нього, вирішив звернутися до турків через програму FaceTime із закликом виступити проти заколотників.
Турецький президент ніколи не був другом свободи слова і лише посилював контроль над ЗМІ, обмежуючи свободу слова і порушуючи права людини. Однак сотні людей відгукнулися на його заклик, відвернувшись від повстанців і продемонструвавши, що вони досі прихильні до демократії попри те, що Ердоган її сильно спотворив.
Про це пише New York Times у своїй редакційній статті, додаючи, що це спотворення зараз посилюється, підвищуючи ціну для турецьких громадян і кидаючи нові виклики міжнародним зусиллям боротися проти "Ісламської держави" в сусідній Сирії. Після хаосу і кровопролиття у вихідні Ердоган став ще більш мстивим і одержимим контролем ніж будь-коли. Він використовує кризу не лише для того, щоб покарати учасників у заколоті солдатів, а й ще більше придушити будь-яке інакомислення в Туреччині.
"Вони заплатять високу ціну за це. Це повстання – дар Божий для нас, тому що воно стане причиною для очищення армії", - сказав турецький президент.
З 2003 року, коли він став прем'єр-міністром, Ердоган ставав дедалі більш авторитарним лідером, відкидаючи свою країну якомога далі від моделі сучасної мусульманської демократії. Однак нестабільність на Близькому Сході не дозволяє державі притримуватися іншого курсу, особливо якщо вона стала фортецею на східному фронті НАТО. Впродовж вихідних США висловили свою "абсолютну підтримку турецькій демократично обраній цивільній владі і демократичним інститутам", але також закликали Анкару виконувати свої зобов'язання після придушення перевороту.
Однак в стратегічному плані отруйні наслідки провального заколоту вже відчуваються. Туреччина в суботу зупинила бомбардування позицій "Ісламської держави", які США здійснюють з військової бази "Інкірлік" на турецькій території. Через день операції були відновленні. Зважаючи на очевидний розкол між Ердоганом і армією, зв'язками американських і турецьких військових, які стали ключовими у американсько-турецьких відносинах, буде складніше керувати. Це може вплинути на співпрацю у питанні Сирії і інших пов'язаних з війною проти ІД проблемах, таких як спільні заходи зі зменшення потоку біженців в Європу.
Видання пише, що Ердоган доклав дуже рішучих дій, щоб виявити своїх ворогів, "реальних чи вигаданих". Під арешт потрапили близько 3 тисяч військових, крім того 2745 суддів були звільнені. Турецький президент звинуватив у організації військового перевороту клерика Фетхуллаха Гюлена, який живе в Пенсільванії через особистий конфлікт з Ердоганом.
Реакція і відповідь на спробу перевороту вказує на те, що турецький президент дійсно може розраховувати на серйозну народну підтримку в своїй країні, хоча часто його дії були сумнівними. Було би добре, якби провальне повстання змусило його прислухатися до політичних опонентів. Однак його реакція свідчить, що Ердоган якраз не збирається цього робити. Більш вірогідно, що потрясіння і напруга поставлять під загрозу демократію в Туреччині і здатність країни спричиняти стабілізаційний ефект як в НАТО, так і в регіоні.
Як відомо, в ході спроби військового перевороту в Туреччині загинули не менше 265 осіб. Кількість поранених оцінюється в 1500 чоловік. Як повідомлялося, влада Туреччини затримали близько 6 тисяч військових, яких підозрюють в участі в невдалій спробі державного перевороту 15 липня.