Загострення в Донбасі поставило під загрозу черговий режим припинення вогню. Загибель чотирьох українських солдатів минулого тижня стала випробуванням для крихкого «режиму тиші» на сході країни. Семирічна війна України зі збройними формуваннями, які підтримує Росія, різко загострилася, пише Financial Times.
Київ та Москва звинувачують один одного в ескалації конфлікту, який забрав близько 14 тисяч життів з часу анексії Криму Росією в 2014 році. Кремль звинуватив українські війська у відновленні бойових дій.
«Ми висловлюємо занепокоєння з приводу зростання напруги та переймаємося тим, що українська сторона може вдатися до провокаційних дій, які ризикують призвести до війни», - сказав прес-секретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков.
Росія, яка й досі заперечує свою причетність до конфлікту, попри вагомі докази, називає ситуацію в Донбасі "громадянською війною".
Пєсков сказав, що Путін підкреслив "відсутність альтернативи" Мінським домовленостям під час розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлером Німеччини Ангелою Меркель у вівторок. Путін звинуватив Україну в невиконанні своїх зобов'язань за договором і додав, що саме Київ "спровокував" нещодавню ескалацію.
Востаннє три лідери зустрічались із президентом України Володимиром Зеленським для обговорення домовленостей у Парижі в 2019 році, але не досягли значного прогресу.
Пєсков заявив, що Путін, Макрон і Меркель вважають "вкрай необхідним" провести новий саміт, але, ймовірно, він відбудеться лише після відновлення переговорів на основі паризької зустрічі.
США висловили занепокоєння з приводу недавнього загострення конфлікту між Києвом та Москвою. У понеділок радник з питань національної безпеки Джейк Салліван сказав керівнику апарату Зеленського Андрію Єрмаку, що США "підтримують суверенітет України, територіальну цілісність та євроатлантичні прагнення держави, в умовах російської агресії".
Європейське командування Збройних сил США прогнозує "потенційно неминучу кризу" найвищого рівня.
«Ми знаємо про ці звіти і спостерігаємо за ситуацією. Щодо рівнів тривоги, ми не обговорюємо деталі розвідки з міркувань безпеки операцій», - заявили в Пентагоні.
Київ та його західні союзники звинуватили Росію в організації та підтримці того, що вони називають «проксі-сепаратистською війною» в Донбасі.
Протягом останніх тижнів чиновники також попереджали про нарощування військ поблизу зони конфлікту та російські військові навчання в Криму.
Звертаючись до парламенту України у вівторок головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що поведінка Росії була "агресивною" і є "загрозою військовій безпеці держави".
«Під виглядом військових навчань російські збройні сили поступово нарощують потужності поблизу державного кордону України», - сказав Хомчак.
Державний департамент США заявив, що йому відомо про ситуацію із загостренням конфлікту і про переміщення російських військ на кордонах України.
"Ми обговорюємо цю проблему із союзниками НАТО", - сказали у відомстві.
Державний секретар США Ентоні Блінкен в середу спілкувався по телефону з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.
"Держсекретар підтвердив непохитну підтримку Сполученими Штатами суверенітету та територіальної цілісності України в умовах розгортання агресії Росії в Донбасі та Криму", - повідомили у Держдепартаменті США.
Пізніше представник української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що його російські «колеги» відмовилися підтримати пропозицію укласти новий режим припинення вогню.
"Я не розумію, чому російська сторона не хоче зосереджуватись на збереженні життя людей", - сказав Кравчук.
Нагадаємо, що 26 березня, близько 13:45 російські війська обстріляли позиції українських воїнів поблизу селища Шуми. В результаті загинули четверо захисників України - загинули підполковник Сергій Коваль, а також Сергій Барнич, Максим Абрамович і Сергій Гайченко. Ще два бійці ВСУ отримали поранення.
Після цього міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світову спільноту рішуче засудити Росію за ескалацію бойових дій в Донбасі.
Президент Володимир Зеленський пообіцяв обговорити загострення в зоні ООС з лідерами нормандської четвірки.