UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наплив біженців нагадав країнам на Балканах про старі рани – Newsweek

Белград і Загреб обмінюються обвинуваченнями і економічними санкціями.

Потік біженців з Близького Сходу і Африки відновив вже забуту ворожнечу на Балканах. Хорватія вирішила закрити кордон з Сербією, чим викликала обурення сербської влади. Сусідні країни почали обмінюватися агресивними заявами і санкціями.

Про це сьогодні пише видання Newsweek, нагадуючи, що у відповідь на рішення хорватської сторони щодо кордонів прем'єр-міністр Сербії Александр Вучич оголосив про бойкот товарам з Хорватії, доки Загреб не відкриє знов кордони для сербів.

У свою чергу голова хорватського уряду Зоран Міланович назвав санкції Белграда "сміховинними" і додав, що вони більше нашкодять сербській стороні. Міністерство закордонних справ Сербії пішло ще далі і почало згадувати часи Другої світової війни. У відомстві нагадали про маріонеткову державу Незалежна Хорватія, яка підкорялася фашистській Італії. І сьогоднішнє рішення про закриття кордонів сербським дипломатам нібито нагадало про поведінку сусідньої країни в ті часи.

Прем'єр-міністр Хорватії теж не забарився з історичними порівняннями і на прес-конференції звинуватив Сербію у відправці біженців саме в Хорватію, а не в Угорщину, ніби Будапешт загрожує чимсь Белграду.

"Австро-Угорського ультиматуму 1914 року ж немає", - сказав Міланович, нагадавши про передумови початку Першої світової війни.

Вучич відповів на це, що продовжить санкції проти Хорватії, забороняючи імпортувати товари, але не буде слідувати "божевіллю Загреба", уточнивши, що хорвати зможуть, як і раніше, перетинати сербський кордон.

В цей же час, преса в Сербії теж підхопила настрої ворожнечі. Найбільший таблоїд країни Kurir вийшов з фотографією хорватського прем'єра на першій шпальті з заголовком: "Хорватський прем'єр-міністр ідіот!". Загальнонаціональна щоденна газета Informer розмістила на першій сторінці статтю під назвою "Банда усташів", пригадуючи про хорватських радикалів часів Другої світової війни, які співпрацювали з Адольфом Гітлером.

Інша сербська газета Alo назвала прем'єр-міністра Хорватії Зорана Мілановича "божевільним" і звинуватила його в "підштовхуванні хорватів до війни". В цей же час, хорватська газета Jutarnji List назвав санкції Белграду "економічною агресією", а таблоїд Vecernki List назвав сербського прем'єра "жорстоким".

В цей же час прем'єр-міністр Словенії Міро Церар заявив, що криза через потік біженців загострює і без того непрості відносини між країнами на Балканському півострові. За його словами, ситуація в регіоні "ще не настільки стабільна, щоб можна було вирішувати такі складні проблеми".

Вчора повідомлялося, що біженці довели Сербію і Хорватію до економічної війни. Країни обмінюються санкціями і агресивними заявами. У Хорватії також підкреслили, що планували відкрити кордон на наступний день після закриття, але тепер "змушені реагувати".

Як повідомлялося, на кордонах багатьох держав Європи через наплив біженців будуть з'являтися паркани: зокрема, такий вже побудувала Угорщина на кордоні з Сербією, і будує на кордоні з Хорватією та Румунією. Словаччина заявила про будівництво огорожі на кордоні з Угорщиною. Також про намір побудувати паркан на кордоні з Хорватією сказали в Словенії. Країни Східної Європи послідовно виступають проти масового прийому біженців. У цей же час, Угорщина звинуватила Хорватію в незаконному перевезенні біженців.