Незважаючи на те, що випадки нового штаму коронавірусу «Омікрон» зростають у західноєвропейських країнах, включаючи Велику Британію та Данію, у центрі та на сході континенту хвиля «Дельта» все ще завдає серйозної шкоди, пише Financial Times.
У статистиці щоденних смертей від COVID країни «колишнього комуністичного блоку» зараз домінують у топ-20, а Угорщина на першому місці. Польща в середу повідомила про 669 смертей від коронавірусу, що було найвищим щоденним показником у країні з квітня.
Оскільки більшість смертей від коронавірусу у Польщі фіксуються саме серед невакцинованого населення, загальною проблемою є нижчий рівень вакцинації, ніж у країнах на Заході, що робить регіон потенційно ще більш вразливим до нового варіанту вірусу.
Можливо, наразі в країнах Центральної та Східної Європи кількість смертей від COVID менша, ніж у деяких країнах, що розвиваються. У багатьох державах регіону також спостерігається старіння населення, але попередні хвилі пандемії вони обійшлися з меншою кількістю смертей. Однак поширення штаму Omicron може швидко змінити рівень смертності.
Водночас рівень вакцинації у Східній Європі помітно відстає. Частка повністю вакцинованого населення становить від 22% в Боснії та Герцеговині і 26,7% у Болгарії до майже 65% у Литві та Латвії. Але все ці показники нижчі від середньої частки вакцинованого населення у країнах ЄС 68,2%.
Багато з цих держав мають недостатньо фінансовані системи охорони здоров’я та гіршу інфраструктуру, ніж Західна Європа. Але на відміну від інших країн із низьким рівнем доходу, проблема вакцинації полягає «не в пропозиції, а в попиті на вакцини». «Соціалістичні системи» залишили у спадок глибоку недовіру до уряду та відсутність поваги до правил і влади, створивши простір для скептицизму щодо вакцин.
У Німеччині, для прикладу, також є окремий мікросвіт: рівень вакцинації набагато нижчий на територіях соціалістичного сходу, таких як Саксонія (59,1 %), ніж у західних землях, таких як Бремен (81,5 %).
Уряди країн часто не хочуть використовувати агресивні заходи для боротьби з недовірою до вакцин, очевидно, побоюючись протестів.
Зростання смертності та переповненість лікарень починають викликати переосмислення. У середу Польща закрила нічні клуби, за винятком деяких новорічних вечірок, і запровадила обмеження на відвідування ресторанів і театрів невакцинованими.
В Угорщині прем'єр-міністр Віктор Орбан покладався майже виключно на щеплення для боротьби з пандемією з тих пір, як вони з'явилися, купуючи російські та китайські вакцини на початку цього року, щоб «випередити» ЄС, хоча ефективність російської вакцини виявилася сумнівною.
Водночас вакцинація в Угорщині вийшла на плато, і країні важко збільшити її темпи. Хоча маски є обов’язковими в громадських місцях, Орбан чинить опір жорстким обмеженням, оскільки його чекають вибори в квітні наступного року.
Занепокоєння через негативну реакцію населення може зробити країни Центральної та Східної Європи особливо «стійкими» до вакцинації. Тим часом Австрія вже запровадила обов’язкові щеплення, а Німеччина планує зробити це найближчим часом.
Водночас ЄС готує «просвітницькі кампанії» для подолання розриву у вакцинації, підкреслюючи пріоритет боротьби з дезінформацією. Тим часом Франція та Італія продемонстрували, як суворі COVID-обмеження можуть підштовхнути тих, хто вагається, отримати щеплення.
Останніми тижнями Австрія також продемонструвала, що жорсткий карантин все ще може стримувати зростання рівня захворюваності та смертності, резюмує видання.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що до середини січня штам "Омікрон" може стати домінантним у Європі.
Поява нового штаму коронавірусу – новий виклик не тільки для охорони здоров'я України, а й для всього людства. Що за фрукт «омікрон» і чого від нього чекати Україні, читайте у статті Віктора Гавури «COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України» для читачів ZN.UA.