UA / RU
Підтримати ZN.ua

На тлі пандемії починають відроджуватися хвороби, які світ вже переміг — The Washington Post

Населення втрачає імунітет до захворювань, які були «ліквідовані» в минулому.

Намагаючись отримати глобальний імунітет проти COVID-19, люди стали більш вразливими до хвороб, які вони вже перемогли. Таку тенденцію можна пояснити двома факторами: вагання щодо отримання щеплення від COVID-19 через політизацію вакцин від коронавірусу та перебої рутинних щеплень від інших хвороб, зокрема у дітей, пише The Washington Post.

Організації охорони здоров’я і громадськість повинні зміцнити захист від усіх хвороб і не допустити, щоб перебої рутинної вакцинації вплутувалися в ідеологічний розрив.

Вакцини формують імунну пам’ять, щоб допомогти захистити від інфекційних захворювань і зменшити здатність передавати ці хвороби. Це означає, що вакцини працюють найкраще, коли мають високі показники охоплення населення.

Якщо імунітет населення ослабне проти якоїсь хвороби (наприклад, якщо люди масово почнуть відмовлятися вакцинувати своїх дітей від таких хвороб, як кір, дифтерія чи поліомієліт), ймовірно, інфекційне захворювання буде циркулювати активніше.

Необхідний відсоток вакцинованих залежить від природи захворювання, причому для високотрансмісивних хвороб, таких як кір, потрібно більше 95 відсотків; для поліомієліту – близько 80 відсотків.

Як попередила Всесвітня організація охорони здоров’я ще у 2019 році, недовіра до вакцинації була головною глобальною загрозою здоров’ю. У період з 2015 по 2019 рік кількість випадків кору в усьому світі зросла на 50 відсотків.

Для прикладу, Сполучені Штати, які «ліквідували» цю хворобу у 2000 році, у 2019 році повідомили про майже 1 300 випадків кору, 88% з яких  було зафіксовано саме у недостатньо імунізованих громадах.

Це пов’язано з тим, що батьки в деяких регіонах країни все частіше шукали звільнень від вимог вакцинації. Найгірші спалахи кору в США спостерігалися у Каліфорнії, Нью-Йорку та Міннесоті. Вони відбулися в результаті агресивних кампаній проти вакцинації.

Пандемія COVID-19 посилила «антивакцинаторський рух» та циркуляцію дезінформації. Можливо, однією з найбільш тривожних тенденцій є політизація щеплень. Для прикладу, в США 90% демократів заявили, що вакцинуватимуть своїх дітей від COVID-19, порівняно з 19% республіканців. Сімнадцять штатів заборонили вакцинацію від коронавірусу для студентів.

Настрої щодо вакцини проти коронавірусу можуть перерости в ерозію підтримки всіх рутинних щеплень.

Крім того, епідемії часто призводять до падіння імунізації від інших захворювань через порушення функціонування медичних послуг.

Одним із важливих засобів реагування на спалахи інфекційних хвороб є вакцинація. Пандемія COVID-19 має величезний вплив у всьому світі. У липні ВООЗ повідомила, що понад 23 мільйони дітей у всьому світі пропустили планову вакцинацію від різних хвороб у 2020 році.

Ще більш тривожно, що у багатьох частинах світу перевантаження систем охорони здоров’я призвело до зниження рівня виявлення нових інфекцій. Чим довше триває пандемія, тим більшими будуть розриви у вакцинації від різних інфекційних хвороб та їх виявленні.

У Сполучених Штатах дослідження Центрів з контролю та профілактики захворювань повідомило про різке падіння імунізації дітей протягом 2020 року. Хоча кількість отримання щеплень зросла після першої хвилі пандемії, рівень вакцинації все ще не був достатньо високий, щоб відповідати попереднім рокам.

Що можна зробити? По-перше, варто підтримувати вакцинацію дітей від різних інфекційних хвороб. Здоров’я населення та економіки залежить від рівня імунітету до захворювань, які вже переможені. Інфекційні хвороби можуть загнати людей у ​​пастку бідності.

Крім того, лікарі повинні бути пильними щодо виявлення захворювань, яким можна запобігти вакциною, оскільки на тлі коронавірусу інші інфекційні хвороби можуть з’являтися частіше. Батьки повинні консультуватися з лікарями, якщо у них виникнуть питання щодо щеплень, отримуючи достовірну інформацію, резюмує видання.

Читайте також: Нещеплених від коронавірусу українців відсторонятимуть від роботи: список професій

Захворюваність на COVID-19 у Європі наближається до рекордних показників: зараз за добу виявляють близько 250 тисяч випадків та понад 3,5 тисячі смертей. Зростання захворюваності спостерігається упродовж кількох останніх тижнів на тлі недостатньої вакцинації та послаблення карантину в деяких країнах.

Тим часом в Україні 57% дорослих громадян не бояться захворіти на ковід, 43% – не готові вакцинуватися, свідчить опитування "Рейтингу". У дослідженні ЮНІСЕФ готовність громадян вакцинуватись вище – за певних умов зробити щеплення готові 42%.