Міністерство закордонних справ України 12 вересня оголосило демарш монгольській стороні через відмову заарештувати російського диктатора Володимира Путіна під час його візиту до Монголії.
Це відбулося в ході зустрічі з Генеральною директоркою департаменту Європи та Африки МЗС Монголії Ганхуурай Баттунгалаг, яка прибула до Києва з Улан-Батора на виклик української сторони.
Про це повідомила пресслужба відомства.
"До монгольської сторони доведено глибоке розчарування України відмовою Монголії як країною-підписанткою Римського статуту виконати виданий Міжнародним кримінальним судом ордер на арешт Путіна під час його перебування на території країни.", - йдеться у повідомленні МЗС.
У МЗС запевнили, що Україна не залишить такі дії без належної реакції. Прийняте Монголією рішення буде враховане у подальшій політиці щодо розвитку двосторонніх відносин, наголосили у МЗС.
"Водночас українська сторона сподівається, що Монголія зробить дієві кроки для відновлення конструктивного характеру традиційно дружніх українсько-монгольських відносин, що відповідає інтересам обох держав", - резюмували у міністерстві.
Як відомо, після підтвердження візиту Путіна до Монголії, прокурори МКС звернулися до монгольського уряду з вимогою виконати умови підписаного Римського статуту і заарештувати міжнародного злочинця. Натомість Монголія з почестями прийняла російського диктатора, тим самим підтвердивши, що не визнає юрисдикцію МКС.
Насправді Монголія, яка балансує між двома тоталітарними державами і має величезну економічну і енергетичну залежність від Росії, вирішила, що ігнорування світової спільноти - менше зло. Речник монгольського уряду згодом сказав, що Монголія не заарештувала Путіна, бо залежна від імпорту російських енергопродуктів. Але це не знімає з країни відповідальності, навпаки, Монголія тепер, фактично, розділила з агресором відповідальність за військові злочини, які Росія здійснює в Україні.
Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий назвав відмову Монголії арештувати Путіна "важким ударом по МКС і міжнародній системі кримінального правосуддя".
12 вересня президент України Володимир Зеленський обговорив із прокурором МКС Ханом, як змусити країни дотримуватися Римського статуту. Він наголосив, що світова спільнота не повинна ігнорувати ордер МКС на арешт Путіна.