UA / RU
Підтримати ZN.ua

Музей нових російських амбіцій свідчить, що "Новоросія" досі в думках росіян – FT

Російська пропаганда послабила риторику щодо України, але посіяні агресивні настрої досі поширені.

На лінії фронту в 3 40-річний бойовик з посмішкою запевняв: "Хіба ми схожі на терористів? Ми запропонували вам каву і чай".

"Але цього разу так звана "ДНР" прийшла до мене сама. В Санкт-Петербурзі, російському вікні в Європу і місті, де я вивчала російську мову близько десятиліття тому, відкрився новий музей, присвячений "Новоросії", - пише російський кореспондент Financial Times.

Вона нагадує, що цей термін повернувся у вжиток в Росії більше року тому, коли проросійські сепаратисти на Сході України проголосили територію від Донбасу до Одеси новою республікою з такою назвою, яка нібито повинна була б відділитися від України. Але цього не сталося. Президент Володимир Путін, який першим заговорив про "Новоросію" під час промови минулого квітня, тепер виключив це слово зі своєї лексики. І це змусило багатьох підозрювати, що, можливо, Москва відкинула свої плани анексувати Донбас чи допомагати йому здобути справжню автономію.

Під тиском західних санкцій і погіршення російської економіки, багато людей в РФ змирилися з тим, що Схід України не об'єднається з російською імперією. Але не всі. Журналістка пише, що в нещодавно відкритому "музеї Новоросії" зустрілася з двома терористами з "ДНР": один з них називав себе "Карибцем", а інший - Сергієм. Вони були поранені під час боїв і тепер тимчасово повернулися в Росію. Музей став місцем зібрань для бойовиків.

"Це не просто музей. Це місце зустрічі", - сказав Сергій, який до початку війни на Сході України був пожежником на півночі РФ. Хоча народився він в Україні в часи СРСР. Його товариш розповідає, що у 80-х служив на радянській військово-морській базі в Карибському морі. Тому і взяв собі такий позивний.

Список образ бойовиків на Захід і сусідів дуже довгий. Вони вірять у велику кількість теорій змов, які нібито приховує в собі споживацька культура США, а коли заступник Держдепартаменту США роздавала печиво на Майдані в Києві, то, на думку терористів, вона була втіленням відьми з казки про Ганзеля і Гретель. Також бойовики розповідали журналістці про "гріхи" Великобританії в їхніх очах, яка нібито десятиліттями використовує США в якості свого геополітичного інструменту.

Деякі нарікання націлені проти країн Балтії. За словами терористів, латвійці, литовці і естонці "жили як королі в часи СРСР", а тепер демонструють зневагу до Москви.

"У них був мармелад в тюбиках, електроніка, молочні продукти. Вони хотіли свободи, але ж вони жили як королі. А тепер вони страждають, що приєдналися до ЄС. Вони як Детройт чи Новий Орлеан після урагану", - розповіли бойовики.

Кореспондент пише, що "омріяний світ" двох терористів, втілений в "музеї Новоросії" підтверджує, що хоч російська державна пропаганда послабила агресивну кампанію проти України, озвучені нею думки і погляди живуть в головах багатьох. На виставці в музеї проілюстровано події, які тривають більше року на Сході України.

Найбільш тривожним у ній є те, як зображено ворога проросійських бойовиків: люди з Києва і Західної України, яких помилково оголошують росіянами, що "стали послідовниками німецького нацизму".

"Мені треба пояснювати, що це за хрест? Це аналог залізного фашистського хреста. Ми не розуміємо цього з нашого боку. А це – фашистський шолом! Хіба це ознаки миролюбності?" - розповідав терорист "Карибець".

Далі він показував ще "фашистські" підтяжки і пачку супу з англомовним написом, що повинно підтверджувати підтримку України з боку США. Бойовики розповіли що збираються повернутися в Донбас, щойно їм дозволять лікарі.

"Різні люди роблять добре різні речі. Одні добре їздять. Інші пишуть хороші вірші. А росіяни добре воюють", - сказав бойовик Сергій.

Видання Washington Post писало, що Путін запізно помітив непопулярність "Новоросії" на південному сході України. Кремль і російські націоналісти розраховували відколоти 8 областей на південному сході України і об'єднати їх в нове квазі-державне формування. Однак, місцеве населення не підтримало таку ідею. Однак більшість населення цих регіонів не підтримують ідею Кермля.

В компанії Google повідомляли, що "Новоросії" не існувало в активній російській мові до 2014 року. Наприклад, про термін "Новороссиия", в історичному аспекті якому близько двохсот років, почали говорити лише з лютого 2014 року, а пік припав на серпень 2014 року і лютий 2015 року (мінські угоди). Нещодавно президент України Петро Порошенко заявив, що його головне досягнення на посаді президента - провал проекту "Новоросія".