Басманний суд Москви заочно заарештував українську співачку кримськотатарського походження Джамалу. Місцева прокуратура звинуватила її в «поширенні фейків» про російську армію. Раніше Сусану Джамаладінову окупанти оголосили у розшук.
Приводом для кримінальної справи став допис співачки про звірства і воєнні злочини росіян, зокрема у Бучі, який вона опублікувала 4 квітня 2022 року у своєму Instagram. У московській прокуратурі заявили, що Джамала написала «завідомо неправдиву» інформацію про дії російської армії в Україні, а також «керувалася мотивами національної ненависті» та «ненависті щодо соціальної групи «військовослужбовці ЗС РФ».
Санкція інкримінованої статті (за п. «д» ч. 2 ст. 207.3 КК РФ) передбачає штраф 3-5 мільйонів рублів або від трьох до десяти років тюрми.
Нагадаємо, що у 2016 року Джамала, представляючи Україну, перемогла у конкурсі «Євробачення» з піснею про сталінську депортацію кримських татар.
Згідно з рейтингом The Guardian 2023 року, пісня Джамали «1944» увійшла до трійки найкращих пісень конкурсі за всі часи.
Зазначимо, станом на квітень 2023 року військові та правоохоронці знайшли 15 місць масового поховання місцевих жителів у Київській області та три катівні, в яких війська РФ утримували українців. Переважно жителі Київської області загинули від насильницької смерті. Ще в липні 2022 року ОБСЄ надала докази того, що Росія використовувала камери тортур та цивільних осіб як живий щит у Бучі та Ірпені. Організацією задокументовано «низку камер тортур, розділених бетонними стінами», виявлених у літньому таборі в Бучі, включаючи кімнату, яка, за словами представників ОБСЄ, використовувалася для страт. Російські військові під час окупації Київської області катували, завдавали тілесних ушкоджень та застосовували нелюдське поводження щонайменше щодо 1 139 мирних жителів.
Через умови бойових дій правоохоронні органи не завжди мають змогу вчасно зафіксувати інформацію. Як наслідок, виникає ризик втрати цінних доказів. В таких ситуаціях представники ЗСУ, в тому числі й Сил територіальної оборони, мають унікальний доступ до місць події та можуть документувати порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права, щоб сприяти забезпеченню правосуддя. Детальніше про це пишуть Гюндуз Мамедов та Віталія Хекало у статті “Міжнародні злочини Росії: що треба знати про роль військовослужбовців у їх документуванні”.