У Молдові у неділю, 11 липня, проходять дострокові парламентські вибори, призначені президенткою Майєю Санду у квітні. Тоді Конституційний суд країни визнав конституційним розпуск парламенту, пише BBC Україна.
Згідно з червневим опитуванням Бюро громадської думки, до парламенту можуть потрапити представники чотирьох політичних партій: партія Маї Санду «Дія та солідарність» може набрати 43,5% голосів виборців, блок соціалістів та комуністів Ігоря Додона – 32,5%, партія бізнесмена Ілана Шора – 7,8%, блок мера міста Бєльці Ренато Усатого – 5,9%.
«Молдова обирає між стрімкою євроінтеграцією, невизначеністю, в якій вона живе останні кілька років, та тяжінням до Росії. Від того, яким буде вибір, залежатимуть і її відносини з Україною та безпека Одеської області, на якій негативно може позначитися перемога союзників Москви у Кишиневі», - йдеться у матеріалі.
За винятком партії Санду, інші лідери перегонів мають зв'язки з російськими політиками. Експрезидента Ігоря Додона відкрито підтримує чинний президент Росії Владімір Путін, а бізнесмен Ренато Усатий зробив кар'єру в Росії і 2017 року уклав угоду про співробітництво з ЛДПР Владіміра Жириновського. Водночас Усатий багато років веде боротьбу проти Додона, а на виборах 2020 року закликав прихильників підтримати Майю Санду.
Партія ексмера міста Оргіїв Ілана Шора, який з 2020 року перебуває у міжнародному розшуку, підтримувала соціалістів у боротьбі із Санду.
Громадяни Молдови, які прийдуть на вибори, чекають від політиків вирішення проблем безробіття (34%), низьких доходів (24%) та боротьби із корупцією (22%), свідчать дані опитування Міжнародного республіканського інституту (IRI). Мешканці Кишинева – боротьби з корупцією (30%), непрофесіоналізмом влади (21%) та безробіттям (19%) .
У випадку перемоги партії Санду та формування однопартійного уряду, на Молдову чекають складні реформи на шляху до євроінтеграції. Уряд соціалістів і комуністів Додона та партії Шора приречений на швидкий розпад. А коаліція Санду та Усатого зажене країну у «сіру зону» з розквітом корупції, вважають експерти.
Для України найбільш сприятливий варіант – перемога партії Маї Санду на виборах. Тоді країни зможуть спільно проводити заходи щодо прискорення євроінтеграції, а трикутник Україна-Грузія-Молдова ще більше посилиться.
Крім того, у цьому випадку можливе запровадження спільних постів митниці України та Молдови, щоб встановити більший контроль над Придністров'ям і припинити схеми, які існують через непідконтрольність цього регіону уряду.
Серед негативних подій, які можуть вплинути на відносини країн, - викрадення колишнього судді Миколи Чауса. Прихильники Ігоря Додона звинуватили у спецоперації українські спецслужби та Маю Санду.
Нагадаємо, 28 квітня президента Молдови Майя Санду підписала указ про розпуск парламенту та призначила дострокові вибори на 11 липня.
Цьому передувала тривала боротьба між нею та парламентом, в якому домінували прибічники експрезидента країни Ігоря Додона. Аби заблокувати вибори, вони оголосили надзвичайний стан, однак Конституційний суд Молдови визнав його неконституційним.
Дострокові парламентські вибори в Молдові можуть завершити кількарічну політичну кризу і підвести рису під епохою впливового олігарха Владіміра Плахотнюка. Втративши вплив і владу 2019 року, Плахотнюк втік з країни.
Докладніше про те, чого чекати від виборів у сусідній країні, читайте у статті Артема Филипенка «Санду натиснула Ctrl + Alt + Del» у ZN.UA.