UA / RU
Підтримати ZN.ua

Могеріні застерегла Росію від повторення в Сирії афганського досвіду – The Guardian

За словами голови європейської дипломатії, Москва може уникнути поразки в Сирії, якщо буде співпрацювати у пошуку політичного рішення.

Росія у Сирії ризикує погрузнути у такій же кривавій і проблемній війні, як в часи радянського вторгнення в Афганістан в 80-х роках. Єдиний спосіб для Москви цього уникнути – це співпрацювати зі світом в пошуках політичного рішення.

Про це сказала верховний представник Євросоюзу з питань безпеки і закордонних справ Федеріка Могеріні під час переговорів щодо завершення чотирирічної сирійської війни за участі дипломатів з США, Євросоюзу, Саудівської Аравії, Росії і Ірану. Про це повідомляє The Guardian.

Могеріні на переговорах відзначила, що значним прогресом можна вважати той факт, що у переговорах беруть участь всі сторони, які так чи інакше впливають на учасників війни в Сирії. Вона додала, що єдиний спосіб завершити конфлікт – це відновлення політичних процесів у близькосхідній країні, які б забезпечили перехід влади. І без узгодження позицій між країнами, які беруть участь у переговорах, навряд чи вдасться це зробити.

"Я переконана, що Росія усвідомлює ризик опинитися в пастці на зразок афганського сценарію у Сирії, якщо вона не буде ефективно і на рівні співпрацювати у запуску політичних процесів. Для неї існує ризик налаштувати проти себе велику арабську спільноту, мусульман всередині Росії і бути втягнутою в протистоянні між сунітами і шиїтами", - застерегла Могеріні.

Вона також підкреслила, що участь у сирійській війні терористів з Росії також становить велику небезпеку, якщо припустити, що вони колись повернуться додому.

"Думаю, росіяни чітко бачать, що попри потужну військову присутність для них існує також необхідність розпочати політичні процеси", - додала голова європейської дипломатії.

Заступник Держсекретаря США Ентоні Блінкен погодився, що військове втручання Росії у війну в Сирії лише посилило тиск на Москву і необхідність знайти політичне рішення.

"У Росії тепер є стимул і великий вплив, який може змусити Башара Асада піти, щоб наблизити зміну влади. Усі сторони визнали, що військового рішення для Сирії немає, і зараз це розуміння дедалі більше проявляється серед росіян", - сказав Блінкен.

Тим часом, видання The Times писало, що самопроголошеному "вуличному бійцю" Путіну розіб'ють ніс у Сирії. "Путін здатен розв'язувати війни, але закінчувати їх не вміє. Тому доктрина "бий першим" не допоможе Путіну завоювати повагу і він увійде в історію як руйнівник держав".

В цей же час, на сторінках Bloomberg оглядач Леонід Бершидський писав, що втрати Росії в Сирії можуть змусити Путіна покинути Асада. Він нагадує, що у випадку з Україною Кремль різко заперечував будь-які дані про загибель російських солдатів. Але у випадку з Сирією, вторгнення в яку Москва не приховує, замовчувати навіть незначні жертви не вдасться. Відмова вшанувати пам'ять російських солдатів була б неприйнятною для суспільства.

Раніше інформаційна агенція Reuters повідомляла про перших загиблих росіян в Сирії. Представники опозиційної організації "Сирійська обсерваторія з прав людини" підтвердили факт загибелі росіян, проте не привели деталей. Між тим, за інформацією спостерігачів, мова йде не про представників регулярної армії, які воюють в Сирії, а про добровольців.

У той же час українська розвідка повідомила про загибель 26 російських військових у Сирії зі складу 810 окремої бригади морської піхоти (Севастополь) Берегових військ Чорноморського флоту.

Повітряна військова кампанія Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якому з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.