UA / RU
Підтримати ZN.ua

Могеріні бачить Іран в якості нового гравця у вирішенні конфліктів на Близькому Сході

Європейський дипломат вважає, що вперше за кілька останніх десятиліть можна буде відновити довірчі відносини з Тегераном.

Високий представник ЄС із зовнішньої політики і безпеки Федеріка Могеріні розглядає Іран в якості нового гравця на Близькому Сході, про це вона заявила німецькій газеті Die Welt.

На її думку, Тегеран після укладення угоди може тепер брати участь навіть у вирішенні зовнішніх конфліктів.

"Це угода про нерозповсюдження ядерної зброї посприяє безпеки і стабільності в регіоні – на Близькому Сході, який відчайдушно потребує світі. Це саме по собі є історичним актом. Але політично це навіть більш важливо, угода відкриває нові можливості", - підкреслює Могерини.

Вона пояснює, що тепер є підстави говорити про відновлення довіри до Тегерану, чого не існувало на протязі десятиліть.

"Тепер Іран може відігравати фундаментальну роль у вирішенні низки конфліктів на Близькому Сході", - заявила вона.

Також Могеріні підкреслила, що все ж робота Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) має вирішальне значення. "Іран підписав окрему угоду з Агентством по атомній енергії", - говорить європейський дипломат. "Будь-які порушення будуть представлені для резолюції Раді Безпеки", - запевнила вона.

З ентузіазмом оцінює укладення угоди з Тегераном і американський президент Барак Обама, який вважає угоду по Ірану порятунком від близькосхідної війни. Обама повинен тепер подолати опір в Конгресі, щоб угоду було введено в дію. Зараз президент США знаходиться в протистоянні з критиками в Конгресі, а також намагається заспокоїти своїх союзників, таких як Ізраїль і Саудівська Аравія.

Серед критиків угоди також і американські військові, які побоюються сплеску терору з боку Ірану.

14 липня Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документу, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки та отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".

Проте для введення в дію угоди з Тегераном Обама повинен тепер подолати опір в Конгресі.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.

Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.