UA / RU
Підтримати ZN.ua

МКС видав ордери на арешт Нетаньягу та ексміністра оборони Ізраїля Галланта

Їх звинувачують у воєнних злочинах та злочинах проти людяності.

Йоав Галлант (зліва) та Беньямін Нетаньягу (справа)

Йоав Галлант (зліва) та Беньямін Нетаньягу (справа)

Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїля Беньяміна Нетаньягу та ексміністра оборони Йоава Галланта, про що повідомили у пресслужбі суду. Їх звинувачують у «злочинах проти людяності та воєнних злочинах, скоєних у період з 8 жовтня 2023 року до 20 травня 2024 року», тобто після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня.

Зокрема, у МКС зазначили, що Нетаньягу та Галлант несуть кримінальну відповідальність за:

«Палата також знайшла розумні підстави вважати, що пан Нетаньяху та пан Галлант несуть кримінальну відповідальність як цивільні начальники за воєнний злочин у вигляді навмисного нападу на цивільне населення», – додали в МКС.

Згідно з повідомленням, МКС має підстави вважати, що нестача продовольства, води, електроенергії та палива, а також специфічних медичних препаратів створили умови життя, розраховані на знищення частини цивільного населення в Газі. Це своєю чергою призвело до загибелі цивільних осіб, у тому числі дітей, через недоїдання та зневоднення.

Читайте також: Ізраїль ставить під сумнів неупередженість судді МКС у справі про арешт Нетаньягу — Reuters

«На підставі матеріалів, представлених обвинуваченням, що охоплюють період до 20 травня 2024 року, Палата не змогла встановити, що були дотримані всі елементи злочину проти людяності, що полягають у винищенні. Однак Палата дійшла висновку, що існують достатні підстави вважати, що стосовно цих жертв було скоєно злочин проти людяності – вбивство», – зазначили у пресслужбі.

Крім того, додали в МКС, умисно обмежуючи або перешкоджаючи потраплянню в Газу медичних матеріалів і ліків, зокрема анестетиків і наркозних апаратів, Нетаньягу та Галлант відповідальні за заподіяння нелюдських страждань особам, які потребували лікування. 

Лікарі були змушені оперувати поранених і проводити ампутації, в тому числі дітям, без анестезії та/або були змушені використовувати неадекватні та небезпечні засоби для введення пацієнтів у наркоз, завдаючи цим людям сильного болю і страждань. Це становить злочин проти людяності та інші нелюдські діяння», – вважають в МКС.

Читайте також: Керівник сенатського комітету США прагне до підтримки двох політичних партій, щоб захистити ізраїльських лідерів від МКС — The Hill

Також, за даними Міжнародного кримінального суду, вищезгадана поведінка позбавила значну частину цивільного населення Гази їхніх фундаментальних прав, у тому числі права на життя і здоров'я. Там заявили, що населення Сектору Гази обрали мішенню за політичними та/або національними ознаками. 

«Таким чином, Палата встановила, що було скоєно злочин проти людяності – переслідування», – заявили в МКС.

Також у суді вважають, що Нетаньягу та Галлант несуть кримінальну відповідальність як цивільні керівники за воєнний злочин, який полягав у навмисному спрямуванні атак на цивільне населення Гази. 

«У зв'язку з цим Палата встановила, що матеріали, надані обвинуваченням, дозволили їй зробити висновки лише щодо двох інцидентів, які кваліфікуються як напади, навмисно спрямовані проти цивільних осіб. Існують обґрунтовані підстави вважати, що пан Нетаньяху і пан Галлант, попри те, що вони мали у своєму розпорядженні заходи для запобігання або припинення вчинення злочинів або забезпечення передачі справи до компетентних органів, не зробили цього», – додали в МКС.

Читайте також: Рішення МКС щодо ордерів на арешт ізраїльських лідерів може завдати шкоди суду — Politico

Нагадаємо, 20 травня головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан запросив ордери на арешт прем’єр-міністра  Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта, а також трьох лідерів палестинського руху ХАМАС – керівника «Хамас» у секторі Газа Ях’я Сінвара, головнокомандувача військового крила ХАМАС Касама Мохаммеда Діаб Ібрагіма Аль-Масрі та голови політичного бюро ХАМАС та Ісмаїла Ханієха.

У Державному департаменті США відразу розкритикували крок Каріма Хана та заявили, що «МКС не має юрисдикції у цій справі».

Про наслідки можливого рішення МКС для України, та до чого тут справа Путіна пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України».