UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міжнародний комітет Червоного Хреста наполягає на жорсткому виконанні мандату — заява

Президент МКЧХ закликав вживати заходів, щоб уникнути шкоди цивільному населенню.

В Україні розгортається руйнівна гуманітарна криза, сьогодні МКЧХ (Міжнародний комітет Червоного Хреста) терміново закликає сторони конфлікту виконувати свої юридичні зобов’язання, щоб уникнути подальших страждань і втрат серед цивільного населення, йдеться в заяві президента МКЧХ Пітера Маурера.

Женевські конвенції та Перший додатковий протокол до них повністю застосовуються у міжнародному збройному конфлікті, що відбувається в Україні. Тому сторони повинні поважати встановлені правила, які захищають людей під час конфлікту. Необхідно негайно дозволити безпечний прохід людям, які втікають від бойових дій, заявив Маурер.

«Щоб полегшити страждання та захистити населення, МКЧХ налаштований виконати в Україні мандат, який нації світу дали нам сім десятиліть тому в Женевських конвенціях. Цю роботу необхідно виконати прямо зараз – коли бойові дії викликають масові гуманітарні потреби, не відкладати до можливого майбутнього припинення вогню. Сторони зобов’язані сприяти цій роботі, навіть коли розгорається конфлікт», - йдеться у заяві.

«Наша сьогоднішня вимога не може бути більш нагальною. Команди МКЧХ отримують низку дзвінків від людей, які відчайдушно просять про безпеку. Кількість постраждалих продовжує зростати, в той час як медичні заклади намагаються впоратися з кризою. Цивільні жителі, які перебувають у підземних укриттях, розповідають, що вони втікали від снарядів. У них немає достатньо одягу, їжі чи необхідних ліків. Їм зараз потрібна допомога», - заявив президент МКЧХ.

Маурер відзначив величезну мужність і самовідданість волонтерів-гуманітарників Українського Червоного Хреста. МКЧХ і ширший Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця реагують на ситуацію в Україні та сусідніх країнах і готові відвідувати затриманих, відновлювати розлучені сім’ї, підтримувати заклади охорони здоров’я та збільшити вже надану допомогу.

Майже 75 років тому під час збройного конфлікту країни світу погодилися з основними принципами гуманності. МКЧХ стурбований тим, що бойові дії тягнуть за собою особливо серйозні ризики для цивільного населення.

Напади на цивільне населення та цивільні об'єкти заборонені. Сторони повинні вживати можливих запобіжних заходів, щоб уникнути чи мінімізувати шкоду цивільному населенню.

Вкрай важливо, щоб цивільна інфраструктура, така як лікарні, школи, водопостачання та електрика, була активно захищена, а не піддана атакам.

За хворими та пораненими необхідно доглядати, незалежно від того, на чиєму вони боці. Не можна нападати на медичних працівників, медичну техніку та лікарні, які займаються гуманітарною роботою. Сторони повинні сприяти ідентифікації та гідному поводженню з померлими, а також сприяти поверненню померлих на вимогу сторони, до якої вони належать; МКЧХ може виступати як нейтральний посередник.

Женевські конвенції 1949 року також забезпечують доступ МКЧХ до затриманих – як до військовополонених, так і до цивільних.

«Усі сторони та всі держави повинні дозволяти та сприяти роботі неупереджених гуманітарних організацій, таких як Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Наша робота – рятувати життя. Санкції та інші обмежувальні заходи повинні бути розроблені таким чином, щоб забезпечити вільне проведення гуманітарних дій», - заявив Маурер.

Читайте також: Україна проти РФ: Міжнародний суд ООН 7 березня розпочне публічні слухання звинувачень у геноциді

Раніше повідомлялося, що Організація Об'єднаних Націй звернулася із закликом про надання надзвичайної допомоги на суму 1,7 млрд доларів для термінової гуманітарної допомоги людям, які постраждали внаслідок російського вторгнення в Україну, та біженцям, які рятуються від бойових дій.

За оцінками ООН, 12 мільйонів людей всередині України потребуватимуть допомоги та захисту, у той час як, за прогнозами, понад чотири мільйони українських біженців у сусідніх країнах можуть потребувати допомоги у найближчі місяці.