Міжнародне кримінальне розслідування падіння малайзійського лайнера "Боїнг 777", вірогідно, дійде висновку, що літак був збитий пострілом з системи "Бук" з території, яку захопили проросійські бойовики на Сході України.
Про це сьогодні пише The Guardian, нагадуючи, що Спільна слідча група на чолі з Нідерландами збирала докази для можливого суду і представить свої висновки завтра. Нідерландська поліція і прокурори співпрацювали у цій справі зі своїми колегами з Австралії, Бельгії, Малайзії і України.
"Згідно з повідомленнями джерел у дипломатичних колах, слідчі нададуть точні дані місця розташування Google, які підтвердять, що система "Бук" була розташована на території бойовиків поблизу села Сніжне", - повідомляє видання.
Слідчі працювали над сценарієм, за яким "Бук" був переправлений на територію України з бази російської 53-ї ракетної протиповітряної бригади в місті Курськ. Його незаконно відправили на українську землю в липні 2014 року. Пізніше установка була помічена під час від'їзду із захопленого Донецька в східному напрямку. 17 липня, прибувши в Сніжне, "Бук" був розгорнутий в полі на півдні від населеного пункту. Постріл з нього був здійснений помилково, тому що авіалайнер сплутали з українським військовим транспортним літаком. Наступного дня "Бук" був відправлений назад в Росію.
Твердження слідчої групи засновані на супутникових даних США, численних фото пересування "Бука" по території, захопленої проросійськими бойовиками.
"В дипломатичних колах існує поширена думка, що цей звіт вкаже на причетність проросійських бойовиків чи Росії. Він спричинить скандал", - сказав нідерландський експерт Роберт ван де Роер.
За його словами, слідчі досі не можуть назвати точне ім'я того, хто "натиснув кнопку" і запустив ракету. Вони знають імена близько 20 російських солдатів з 53-ї бригади в Курську, які під підозрою. Їхні імена назвали активісти Bellingcat, які вистежили російську установку за допомогою соціальних мереж і даних у відкритому доступі.
"Експерти мені сказали, що потрібно три чи чотири солдати, щоб керувати Буком", - додав Роер.
Нідерландський експерт також сказав, що сумнівається, що російський президент Володимир Путін буде співпрацювати з трибуналом і не буде допомагати покарати винних. Він також назвав підхід нідерландського уряду в цій справі дуже "бюрократичним".
"Боюся, що все це закінчиться так само, як і у випадку катастрофи в Локербі", - нагадавши, що винних у знищенні рейсу Pan Am 103 у 1988 році так і не покарали.
У травні 2016 року приватна розвідувально-аналітична організація Stratfor підтвердила поява в Донбасі системи "Бук" з Росії незадовго до збиття MH17. зокрема, супутникові знімки, зроблені компанією AllSource Analysis, яка виступає партнером американської приватної розвідки, підтверджують, що конкретна система "Бук" перетнув український кордон і була в зоні АТО на підконтрольній російським силам території.
Група Bellingcat встановила "господарів" "Бука", який збив MH17. "Бук" номер 332 приписаний до 53-й бригаді військ протиповітряної оборони Збройних сил Росії.