Голландський прокурор Фред Вестербеке представив у середу, 28 вересня, сім'ям жертв рейсу MH17 проміжний звіт першого етапу роботи Спільної слідчої групи (Joint Investigation Team, JIT).
Варто нагадати, що команда слідчих, яка здійснює кримінальне розслідування трагедії, складається з представників правоохоронних органів Малайзії, України, Нідерландів, Бельгії та Австралії. "У загальних рисах оприлюднений документ підтвердив опубліковані в жовтні 2015 р. висновки Ради безпеки Нідерландів (Dutch Safety Board, DSB), який визначив технічні причини аварії малайзійського літака", - йдеться в статті "МН17: за півкроку до істини. Слідчі встановили російські корені "Бука"".
Так, спираючись на опитування свідків, перехоплення розмов бойовиків, дані радарів, відео з соціальних мереж, знімки з супутників, слідчі JIT стверджують: причиною загибелі 298 людей була ракета серії 9М38, випущена з ЗРК "Бук". "ЗРК був встановлений на пагорбі поля розміром 500 на 600 м поблизу селища Первомайський Донецької області. Як зазначено у звіті, це найвище місце в радіусі 5 км. Зазначена територія в липні 2014 р. контролювалася проросійськими сепаратистами", - йдеться у звіті.
Істотна відмінність розслідування JIT від звіту DSB не тільки в тому, що в ньому точно вказується місце, звідки була випущена ракета. Наприклад, слідчі голландського Ради безпеки лише вказали на великий район площею 320 кв. км: це територія, обмежена містом Сніжне на півночі і селищами Первомайський та Степанівка на сході і південно-сході. У звіті ж Спільної слідчої групи також фіксується маршрут, по якому зенітно-ракетна установка потрапила в Україну з Росії, а після того, як був збитий MH17, повернулася назад.
У проміжному звіті не вказуються підозрювані в скоєнні злочину, хоча і йдеться про те, що до транспортування ЗРК і її управління були причетні близько ста чоловік. "Встановлення їх осіб буде предметом другого етапу розслідування JIT. Як і пошук відповіді на питання, хто дав команду відправити" Бук "і екіпаж" відпускників "в нашу країну і наказав вистрілити ракетою по пасажирському літаку", - йдеться в статті.
Слідство зазначає: той факт, що зенітно-ракетна установка прибула в Україну з Росії і після того, як випустила ракету по MH17, повернулася назад в РФ, може говорити про участь російських солдат в управлінні комплексом. Але, на думку слідчих JIT, то, що ЗРК "Бук" прибув з РФ і потім повернувся назад, не є самодостатнім, щоб висунути звинувачення. Щоб передати справу до суду, потрібно чітко визначити коло підозрюваних, ланцюжок підпорядкування і передачі наказів.
Детальніше читайте у статті Володимира Кравченка "МН17: за півкроку до істини. Слідчі встановили російські корені "Бука"".
Повідомлялося, що Bellingcat назвав імена ймовірно причетних до трагедії MH17. Автори дослідження стверджують, що "Буком", з якого збили літак, швидше за все, управляли військовослужбовці 2-го батальйону 53-ї зенітно-ракетної бригади армії РФ. Bellingcat зазначає, що до складу стандартного екіпажу "Бука" входять дві людини - оператор установки і водій, а також двоє офіцерів - сержант і лейтенант. При цьому рішення про запуск ракети приймає лейтенант. У свою чергу,міноборони РФ відповіло на звіт Bellingcat і заперечило причетність російських військових до трагедії MH17.
17 липня 2014 року в Донецькій області поруч з селищем Шахтарськ в зоні бойових дій був збитий Боїнг-777 "Малайзійських авіаліній", що слідував рейсом MH17 "Амстерлам-Куала-Лумпур". Усі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
13 жовтня відбулася презентація доповіді Ради безпеки Нідерландів, згідно з яким літак рейсу MH17 був збитий ракетою комплексу "Бук" російського виробництва. У той же час, в доповіді не названі відповідальні за запуск цієї ракети.